Reklamy
Biznes

Spłacasz dług? Pamiętaj o tych 4 podstawowych zasadach

Wpadłeś w długi? To zdarza się nawet najlepszym – wystarczy nagła strata pracy, choroba czy zwykła nieuwaga, by na koncie pojawiły się zaległości. Przeszłości nie zmienisz, ale masz wpływ na to, co z Twoim długiem stanie się dalej. Zobacz, jak spłacić przeterminowane zobowiązanie bez stresu i na dobre odzyskać równowagę finansową.

1. Nie ignoruj swoich zobowiązań

Przekroczony termin spłaty karty kredytowej? Nieuregulowana kolejna rata pożyczki albo abonament za telefon? Przyczyn, dla których nie udało Ci się zapłacić tych zobowiązań, może być wiele. Pamiętaj jednak, że długi nie znikną same – nawet, gdy wyprzesz je z pamięci. Każdego dnia będą narastały odsetki za zwłokę, a gdy nie podejmiesz żadnego działania, sytuacja może się pogorszyć – sprawa może np. trafić do sądu, a następnie do komornika.

2. Pozostań w stałym kontakcie z wierzycielem / firmą windykacyjną

Masz zadłużenie i już wiesz, że nie będziesz go w stanie uregulować na raz? Nie wahaj się i nawiąż kontakt z wierzycielem. To nic nie kosztuje. Być może uda Ci się wynegocjować rozłożenie płatności na korzystne raty. Twoje szanse na ustalenie nowego harmonogramu spłaty wzrastają, jeśli obsługę zobowiązania przejęła firma windykacyjna, np. Ultimo. Najczęściej dzieje się tak wówczas, gdy dotychczasowy wierzyciel (np. bank, w którym masz pożyczkę albo operator telewizji kablowej) odsprzedaje zobowiązanie podmiotowi trzeciemu (to w pełni zgodne z prawem). Informację o tym fakcie zawsze otrzymasz drogą pocztową. Gdy tak się stało, niezwłocznie podejmij kontakt z obsługującą Cię firmą windykacyjną.

3. Dotrzymuj warunków ugody w sprawie długu

Jeśli Twoje zobowiązanie zostało rozłożone na nowe raty, a Ty podpisałeś ugodę, jesteś już na prostej drodze do odzyskania niezależności finansowej. Pozostało Ci tylko rzetelnie spłacać każdą kolejną ratę. Aby tak się stało:

  • podczas ustalania nowych warunków spłaty rozmawiaj z doradcą firmy obsługującej Twój dług uczciwie – tak, aby możliwe było oszacowanie rozsądnej wysokości miesięcznej raty (takiej, która nie przekroczy Twoich możliwości finansowych, a jednocześnie pozwoli w miarę szybko uporać się ze zobowiązaniem);
  • podejmij kroki, które nie pozwolą Ci zapomnieć o nowym zobowiązaniu – np. ustaw sobie przypomnienie w telefonie o spłacie raty lub zleć w banku automatyczne regulowanie zadłużenia.

4. Nie zaciągaj nowych zobowiązań finansowych

Zastanawiasz się, jak spłacić dług raz na zawsze? Nie zaciągaj pod żadnym pozorem nowych zobowiązań! Uzbrój się w cierpliwość i pomyśl o innych sposobach podreperowania domowego budżetu. Być może jesteś w stanie zoptymalizować wydatki? Czasem wystarczy zrezygnować z kilku rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz, aby zyskać dodatkowe środki. A może to czas na poszukanie nowej, lepszej pracy, poproszenie szefa o podwyżkę lub, po prostu, „zaciśnięcie pasa”? Choć może być trudno, w długofalowej perspektywie – opłaci się. Z czasem nauczysz się lepiej zarządzać domowym budżetem, przez co ryzyko, że znowu wpadniesz w długi będzie znacznie mniejsze.

Spłata długów jest wyzwaniem, z którym warto się zmierzyć. Rzetelna komunikacja z wierzycielem lub firmą windykacyjną i rozsądek wyprowadzą Cię na finansową prostą. Nie poddawaj się. I Ty możesz odzyskać niezależność oraz pełną kontrolę nad swoim budżetem.

Reklamy