Aktualności Biznes

Jak sprawdzić pojazd przed wypożyczeniem?

Wiadomo, że dokładne sprawdzenie auta przed wypożyczeniem gwarantuje nam bezpieczne podróżowanie. Pozwoli również uniknąć posądzenia o spowodowanie szkód, które istniały w momencie pobierania pojazdu.

W wypożyczalniach takich jak http://www.007londonescorts.com/ możemy wynająć auto zarówno na jeden dzień, jak i na kilka miesięcy. Niezależnie od tego, na jaki okres się zdecydujemy i który pojazd wybierzemy, ubezpieczenia towarzyszące umowom najmu aut zwykle nie obejmują drobnych uszkodzeń, takich jak zarysowania czy oberwane lusterko. Takie szkody musi pokryć klient. Jeżeli wypożyczalnia popełni błąd lub trafimy na nieuczciwą firmę, możemy zapłacić za szkody, które nie powstały z naszej winy. Jak sprawdzić pojazd, by do takiej sytuacji nie doszło?

Uszkodzenia i wyposażenie pojazdu

Przed odebraniem samochodu trzeba go dokładnie obejrzeć – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – oraz skontrolować poprawność działania podstawowych mechanizmów. Powinniśmy przyjrzeć się karoserii i sprawdzić, czy nie ma na niej widocznych rys lub wgnieceń. W polu naszego zainteresowania powinny się znaleźć także ewentualne pęknięcia obudów lamp, lusterek czy zderzaków. Z tego powodu warto wynajmować auto za dnia, gdy mamy gwarancję, że zobaczymy pojazd w odpowiednim oświetleniu.

Następnie należy skontrolować działanie wszystkich lamp, szyb elektrycznych i lusterek, a także wyposażenia dodatkowego, np. nawigacji, klimatyzacji czy radia. Powinniśmy się również upewnić, że auto ma ważny przegląd techniczny i odpowiednie wyposażenie. Polskie przepisy wymagają wożenia ze sobą trójkąta ostrzegawczego ze znakiem homologacji oraz gaśnicy typu ABC z homologacją. Jeśli tych elementów zabraknie, możemy zapłacić mandat podczas kontroli.

Sporządzenie protokołu

Wypożyczający niejednokrotnie przekonują o swoim swobodnym podejściu do zarysowań, ale jeśli wynajmujemy auto w danym miejscu po raz pierwszy, nie warto wierzyć tym zapewnieniom. Dobrą praktyką jest natomiast sporządzenie protokołu – zarówno podczas odbierania, jak i oddawania pojazdu. W dokumencie takim trzeba opisać wszelkie zauważone szkody. Protokół musi zawierać także datę oraz podpisy obu stron, a klient powinien dostać jego podpisaną kopię.

Taki dokument należy zachować. Zdarza się, że firma wypożyczająca auto stara się obciążyć klienta opłatami nawet po kilku miesiącach. Z tego samego powodu warto kontrolować stan konta, by upewnić się, że po zwróceniu samochodu otrzymaliśmy z powrotem pełną kaucję lub też, że blokada środków została cofnięta.

Oprócz protokołu możemy wykorzystać smartfon, by zrobić zdjęcia lub nagrać film uwieczniający widoczne uszkodzenia. Podobnie jak protokół, takie dowody warto wykonać zarówno podczas wynajmowania, jak i oddawania auta.

 

Obciążenie karami za uszkodzenia może znacznie podnieść koszty wynajęcia pojazdu, dlatego przed i po skorzystaniu z usługi warto dokładnie sprawdzić auto. Protokół i zdjęcia pomogą uniknąć kłopotów wynikających z błędów lub nieuczciwego działania wypożyczalni.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com