Reklamy
Biznes

Start-upy rozwijają skrzydła w chmurze

Nowopowstające firmy korzystają z rozwiązań chmurowych, bo dzięki nim unikają konieczności posiadania i utrzymywania własnej, często bardzo kosztownej, infrastruktury informatycznej.

To szczególnie istotny element zwłaszcza na początku prowadzenia działalności. Jednak, jak wskazują eksperci Onex Group, niższe kosztyto nie jedyna zaleta chmury. Optymalizacja, racjonalizacja, stały dostęp do najbardziej aktualnych programów, mobilność czy zwiększenie elastyczności to przewagi, jakie zyskuje firma korzystając m.in. z Office 365.

Z raportu „Polskie start-upy. Raport 2015” wynika, że w Polsce działa ponad 2,4 tys. start-upów. Ich główne źródło kapitału to własne oszczędności, z których korzysta aż 60 proc. podmiotów. Wysokość początkowego kapitału jest różna, jednak każdorazowo, wszystkie rozwiązania, które pozwalają ograniczyć koszty początkowe, są na wagę złota. Dlatego start-upy doceniają możliwość korzystania z Office 365 już za złotówkę dziennie.

– Początek prowadzenia każdego biznesu to spore koszty, których często po prostu nie sposób uniknąć. Potrzeba zakupu odpowiedniego oprogramowania, które zapewni bezpieczną wymianę informacji, zarówno wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz to jeden z kluczowych elementów – mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający Onex Group, Partnera Roku firmy Microsoft 2015. – Licencje „on premise” oferowane przez Microsoft są kosztowne. Polegają one na tym, że firma posiada własne serwery, na których instaluje oprogramowanie, do którego nabyła licencje. Dlatego start-upy raczej niechętnie z nich korzystają. Dużo częściej decydują się na pakiet Office 365, gdzie koszty oprogramowania można rozłożyć w czasie. Dodatkowo, z opłacania licencji można w dowolnym momencie zrezygnować – dodaje Jakub Hryciuk.

Tanie, ale bardzo nowoczesne

Rozwiązania chmurowe są nie tylko mniej kosztowne, niż skomplikowana infrastruktura informatyczna, ale również bardzo nowoczesne. – Office 365 to nie tylko podstawowe aplikacje pakietu Office dostępne w chmurze, ale kompleksowe narzędzie do profesjonalnego zarządzania zasobami firmy i usprawnienia komunikacji. W ramach jednej usługi, otrzymujemy pocztę ze wsparciem mobilnym, rozbudowany komunikator biznesowy,biblioteki dokumentów i aplikacji firmowych, a także kalendarz, który automatycznie synchronizuje dane na wszystkich urządzeniach – mówi Jakub Hryciuk.

Programy dostępne w Office 365 są również stale aktualizowane, a dzięki temu, że są dostępne na wszystkich urządzeniach mobilnych w każdym miejscu i czasie, pracownicy mają zdalny dostęp do zasobów firmy (ważnych dokumentów, katalogów produktów, raportów, analiz, współdzielonych kalendarzy czy baz teleadresowych). Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku start-upów, w których wiele osób pracuje zdalnie.

Chmura zapewnia także stały backup danych – w przypadku awarii komputera nie musimy się martwić o to, że utracimy ważne dokumenty – będą one dla nas zawsze dostępne po zalogowaniu się do Office 365 z innego laptopa. Unikniemy tym samym dużo stresu i zaoszczędzimy czas, którego potrzebowalibyśmy na odtworzenie utraconych danych.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Właściciele start-upów w pakiecie z Office 365 otrzymują gwarancję bezpieczeństwa danych. Dostawca rozwiązania, czyli Microsoft, gwarantuje m.in. niezawodne funkcje awaryjnego odzyskiwania danych, poufność przechowywanych informacji oraz skuteczną ochronę przed wirusami i spamem. A jak wskazują dane zrealizowane wśród przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw przez Ipsos MORI dla Microsoft, bezpieczeństwo danych to dla wielu firm nadal duże wyzwanie. Aż 47% ankietowanych przyznało, że wykonując obowiązki służbowe poza biurem, dostęp do danych zapewniają sobie poprzez wcześniejsze przesłanie plików na pocztę prywatną. Takie praktyki znacznie obniżają bezpieczeństwo danych firmowych, które zostają narażone na ataki hackerskie i wirusy. Korzystanie z chmury całkowicie eliminuje takie ryzykowne zachowania – dzięki Office 365 każdy pracownik ma stały dostęp do swojej poczty z każdego miejsca i z każdego narzędzia z dostępem do Internetu.

Onex Group

Reklamy

Komentarze