Biznes

Transformacja rynku IT w ciągu ostatnich 5 lat

Rynek IT stanowi prężnie rozwijającą się gałąź gospodarki w większości krajów na całym świecie, w związku z czym podlega nieustannym przekształceniom. Także w Polsce branża ta zmienia się dynamicznie. Jak rynek IT ewoluował w ciągu ostatnich 5 lat?

 

Dane w chmurze

 

Polskie firmy coraz częściej korzystają z rozwiązań chmurowych. Tego typu narzędzia znacznie niwelują ryzyko utraty ważnych informacji i projektów podczas awarii sprzętu elektronicznego. Chmura w dużym stopniu wpływa także na upowszechnienie pracy zdalnej w naszym kraju, ponieważ dzięki stałemu dostępowi do danych, jesteśmy w stanie pracować z dowolnego miejsca na Ziemi.

 

Internet Rzeczy

 

Internet Rzeczy zakłada wykorzystanie wytwarzanych oraz gromadzonych danych do usprawnienia naszego życia. Praktyczne wykorzystanie Internetu Rzeczy to np. koncepcja smart city – inteligentnego miasta, w którym rozwiązania zaawansowane technologicznie wpływają na poprawę komfortu życia.

 

Rynek pracownika

 

Na polskim rynku pracy coraz częściej zaczynają rządzić pracownicy. Osoby pracujące w sektorze IT stają się coraz bardziej świadome swoich umiejętności oraz ich wartości, co wpływa na ich podejście do procesu rekrutacji. Obecnie pracownicy tego sektora zaczynają dyktować warunki pracodawcom, którzy próbują ich do siebie zjednać nie tylko atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale także szeregiem świadczeń pozapłacowych, np. prywatną opieką medyczną, cateringiem.

 

Systemy ERP

 

Przekształcenia, którym podlegał polski rynek IT na przestrzeni ostatnich pięciu lat, doprowadziły do podniesienia efektywności działania naszych przedsiębiorstw. Coraz bardziej istotne w zarządzaniu firmami stają się dedykowane systemy, które wspomagają pracę firmy i ułatwiają zarządzanie nią. Dzięki systemom ERP zintegrowane zostają wszystkie płaszczyzny działań danego przedsiębiorstwa, co w czasie rzeczywistym wspiera wszystkie procesy biznesowe.

 

Dziewczyny… przed komputery

 

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników rośnie z roku na rok, a pracodawcy sektora IT coraz przychylniejszym okiem patrzą właśnie na kobiety. Coraz większa liczba pań studiuje kierunki techniczne, a następnie rozpoczyna pracę w zawodach związanych ze światem najnowszych technologii.

 

Rozwiązania mobilne

 

Polacy posiadają coraz więcej urządzeń mobilnych, dlatego wzrasta znaczenie produktów i usług, które dedykowane są właśnie takim narzędziom. Z roku na rok powstaje coraz więcej aplikacji, które mają pomóc nam zwiększyć efektywność codziennej pracy poprzez nieustanny dostęp do potrzebnych danych oraz wirtualnych narzędzi.

 

Rynek IT ulega dynamicznym przekształceniom na całym świecie. Ten niezwykle przyszłościowy sektor gospodarki charakteryzuje ciągły rozwój i nieustanne zmiany, co znajduje swoje odzwierciedlenie także w biznesie.

Źródło obrazka: [internet]

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com