Reklamy
Biznes

Wzrasta liczba transakcji BCMS

Firma doradcza BCMS, specjalizująca się w sprzedaży przedsiębiorstw z sektora MŚP, odnotowała w ub. roku 26 proc. wzrostliczby transakcji na całym świecie. Wzrosła także liczba firm obsługiwanych przez polskie biuro BCMS.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez holenderskie Bureau van Dijk oraz Zephyr w 2015 r. przeprowadzonych zostało 89 tysięcytransakcji fuzji i przejęć, o wartości przekraczającej aż 6 mld dolarów. W wielu z nich udział brały, wyjątkowo aktywne w tym roku, duże międzynarodowe korporacje przejmujące małe i średnieprzedsiębiorstwa.

– W kontekście sprzedaży przedsiębiorstw w 2015 r. warto zwrócić uwagę przede wszystkim na globalną aktywność transgraniczną. Jeden na trzech spośród naszych klientów na świecie był kupowany przez międzynarodowe firmy – podsumowuje Tomasz Jakowiecki, prezes BCMS Polska. – Podobnie było i w naszym kraju, gdzie większość klientów BCMS sprzedała swoje firmy nabywcom zagranicznym. Co ciekawe, w Polsce nabywcami nie były jednak wielkie korporacje, a firmy średniej wielkości, często rodzinne.

Europejskie zespoły BCMS pośredniczyły m. in. w sprzedaży małych przedsiębiorstw takim graczom jak Axa czy General Electric. Duża aktywność w zakresie fuzji i przejęć była widoczna w różnych sektorach. – Nasz polski zespół sprzedaży przeprowadził udane transakcje zarówno w branży motoryzacyjnej, energetycznej, jak i logistycznej – dodaje Tomasz Jakowiecki.

BCMS

Reklamy