Biznes

Wzrosty na giełdach po danych z USA

To jak dzisiaj zachowywały się indeksy Starego Kontynentu to w głównej mierze pochodna danych z USA. Większość europejskich indeksów zareagowała na nie wzrostami, które nierzadko przekraczały 1%. W Warszawie także mieliśmy dziś zwyżkę, choć na tle europejskich parkietów wygląda ona stosunkowo skromnie.

Dane z amerykańskiego rynku pracy, na które czekał dziś cały rynek, okazały się gorsze od prognoz. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w sierpniu o 151 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 275 tys. po korekcie. Dane amerykańskiego Departamentu Pracy są wyraźnie gorsze od rynkowego konsensusu, który wynosił 180 tys.

Stopa bezrobocia pozostała na poziomie 4,9%, co również jest niezgodne z oczekiwaniami ekonomistów. Na dane zza oceanu natychmiast zareagował dolar. Amerykańska waluta zaraz po publikacji raportu mocno straciła na wartości. Mocno zareagowała również główna para walutowa prezentująca zmianę ceny euro w stosunku do dolara. Notowania tej pary wzrosły do poziomu 1,12, co oznacza, że dolar osłabił się względem europejskiej waluty.

Dzisiejsze dane są szeroko komentowane w kontekście kolejnych podwyżek stóp procentowych Fed. Ostatnie wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej wskazują, że powoli zbliżamy się do kolejnego etapu zacieśniania polityki monetarnej. Dzisiejsze dane sprawią, że amerykańscy bankierzy centralni będą musieli na nowo rozważyć ewentualną podwyżkę stóp.

Na dane zza oceanu mocno zareagował także warszawski parkiet. Na wykresie WIG-u20 wyraźnie widać moment publikacji danych z USA. Indeks największych spółek momentalnie wyszedł ponad kreskę. Ostatecznie zakończył dzisiejszą sesje wzrostem o 0,33%, a cały mijający tydzień spadkiem o 0,47%. Indeks szerokiego rynku WIG rósł dziś o 0,39%, a w ciągu ostatnich pięciu sesji tracił 0,11%.

Kolejną wzrostową sesją może się dziś pochwalić Cyfrowy Polsat. Spółka ma za sobą rewelacyjny tydzień, podczas którego rosła o 4,08%. Choć przez większą część notowań była liderem wśród największych firm GPW, ostatecznie podrożała jedynie o 0,6%, robiąc kolejny krok do wyrównania najwyższego poziomu od 12 miesięcy. Najgorzej wśród blue chipów radziły sobie w piątek mBank i PKN Orlen.

Nowy tydzień rozpoczniemy od szeregu publikacji odczytów PMI dla sektora usług najważniejszych gospodarek Europy i Azji. W poniedziałek odpoczywać będą inwestujący na Wall Street, gdyż tego dnia Amerykanie będą celebrować Święto Pracy.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu
Superfund TF

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com