Biznes

Znamy indeks cen konsumpcyjnych w Polsce i dla strefy euro

W zeszłym tygodniu zostały opublikowane wstępne wyniki indeksucen konsumpcyjnych za sierpień. Indeks w stosunku do zeszłego roku spadł o 0,8%. Według oświadczenia członków NBP, jeżeli deflacja nie będzie się pogłębiać, to pozostanie bez wpływu na obniżkę stóp procentowych.

Wyniki indeksu CPI poznaliśmy również dla strefy euro. Tutaj poziom cen rośnie z roku na rok o 0,2%. Przy czym inflacja bazowa osiągnęła 0,8%. Ważną informacją jest, że pomimo bardzo luźnej polityki pieniężnej, nie został osiągnięty cel inflacyjny, co czyni bardziej prawdopodobnym łagodzenie polityki pieniężnej niż jej zaostrzenie.

W mijającym tygodniu podano również dane z rynku pracy w Niemczech, strefie euro. W Niemczech liczba bezrobotnych spadła o 7 tys., przy czym stopa bezrobocia pozostała wyniosła 6,1%. W strefie euro stopa bezrobocia nie zmieniła się, utrzymując się na poziomie 10,1%. Dane z rynku pracy w USA zostaną opublikowane w piątek i możemy oczekiwać, że będą miały wpływ na wartość dolara, ponieważ sytuacja na rynku pracy jest jednym z zasadniczych faktorów wpływających na decyzje amerykańskiego FED-u dotyczące stóp procentowych oraz nastawienia polityki pieniężnej.

W tym tygodniu złotówka się osłabiała. W piątek rano kurs oscylował wokół 4,36 EURPLN i 3,90 USDPLN. Kurs eurdolara po osłabieniu na początku tygodnia, w czwartek z powodu złych wyników  amerykańskiego indeksu ISM, ponownie wzrósł a w piątek rano był notowany na poziomie 1,12 EURUSD.

AKCENTY

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com