Wierzbowski Eversheds: Co z tym Cyprem? [artykuł również w wersji audio]

Założyciele wielu startupów, którym się powiodło na pewnym etapie ich działalności, zaczynają szukać sposobów optymalizacji podatkowej. Prędzej czy później odkrywają uroki wykorzystania spółek celowych na Cyprze. A wszystko to dlatego, że zasady opodatkowania na Cyprze są korzystniejsze niż w Polsce. Cypr oferuje atrakcyjne stawki w podatku dochodowym, szereg zwolnień z opodatkowania dla określonych kategorii dochodów.

Czas na ochronę baz danych! [artykuł również w wersji audio]

Opisy towarów, adresy sklepów czy wyniki meczów w serwisie internetowym to zbiory danych, które podlegają ochronie prawnej – tzw. ochronie spoconego czoła. Jak nie naruszać cudzych praw i jak samemu bronić się przed wykorzystywaniem naszej pracy i nakładów radzi Tomasz Zalewski z kancelarii Wierzbowski Eversheds.

Prawo: Przyznanie akcji czy premia?

Każde przedsięwzięcie obok dobrego pomysłu na biznes potrzebuje kapitału i ludzi. Przyciągnięcie odpowiednich osób wymaga od przedsiębiorcy wielu starań i nakładów finansowych. Dlatego chciałby wartościowych pracowników zatrzymać na dłużej. Jak to zrobić? Zawierać umowy o pracę czy umowy cywilnoprawne? Czy wystarczy pensja zasadnicza czy konieczny jest bonus? Czy można zatrzymać pracowników obietnicą odroczonej w czasie wypłaty zysków?

Nowe prawo konsumenckie od 2014 roku

Ambitnym celem dyrektywy konsumenckiej (2011/83/UE) z 25 października 2011 roku jest stworzenie jednolitych europejskich standardów dla umów zawieranych na odległość. Dyrektywa rewolucji nie wprowadza, ale kilka zmian może być istotnych dla biznesów internetowych.

Transfer danych osobowych za granicę przy wykorzystaniu chmury

Coraz popularniejszym rozwiązaniem w działalności online jest oparcie jej o cloud computing, czyli rozwiązania dostarczane przez firmy zewnętrzne. Z pozoru ich lokalizacja nie ma dla nas istotnego znaczenia. Prowadząc serwis internetowy, możemy np. korzystać z serwerów w Polsce, Niemczech lub USA. Jednak przetwarzając dane w chmurze, musimy liczyć się z koniecznością spełnienia obowiązków związanych z transferem danych poza granice Polski.

Koszty poznawania innego systemu prawnego

Internet wydaje się idealny do prowadzenia działalności na całym świecie. Nie wystarczy jednak przygotować angielską wersję witryny, jeśli zamierzamy zawierać umowy z konsumentami.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com