Finanse Gospodarka

Finansowe zwyczaje Polaków na Wielkanoc.

Co roku finansowe zwyczaje na Święta Bożego Narodzenia Polaków bada Deloitte, z kolei wydatki na Wielkanoc – Provident. I tak, statystyczna polska rodzina wydała w grudniu 2016 roku na przygotowanie świąt 1121 zł. Na zbliżające się święta zamierzamy wydać przeciętnie od 400 do 500 zł.

Są dwa powody, dla których Wielkanoc nie rujnuje portfela tak jak Gwiazdka. Pierwszy to brak prezentów, na które przeznaczyliśmy pod choinkę aż 489 zł, drugi to tradycyjnie mniej obficie zastawiony stół. Święta wielkanocne są też krótsze.

Ekonomiczne finansowe zwyczaje kontra wysokie ceny

Mimo faktu, że finansowe zwyczaje Polaków na Wielkanoc są bardzo ekonomiczne i współgrają z domowymi budżetami, to podczas zakupów musimy trzymać się za portfele, bo ceny od nowego roku poszły w górę. Z danych GUS wynika, że styczniu tego roku w stosunku do stycznia ubiegłego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,7 proc. Podrożała żywność, napoje bezalkoholowe, ale też odzież i obuwie.

Oznacza to, że podczas świątecznych zakupów jeszcze bardziej niż zwykle należy porównywać ceny. Planując wyjazd do rodziny samochodem też warto zatankować na kilka dni przed świętami (o ile to możliwe) lub kupić paliwo na tańszej, znanej stacji. Bo choć analitycy e-petrol.pl spodziewają się spadków cen paliw dla kierowców w kwietniu, okres świąteczny, zwłaszcza przy trasach szybkiego ruchu, rządzi się swoimi prawami.

Dobre finansowe zwyczaje? Jeśli zakupy, to po świętach

O ile benzynę warto kupić wcześniej, o tyle ubrania czy buty – jeśli nie musimy ich pilnie mieć na święta – lepiej kupić już po. Przełom kwietnia i maja to czas, kiedy startują wiosenne wyprzedaże tzw. mid-season sale – zwykle nie przekraczające 50 proc. i dotyczące kolekcji płaszczy, butów, kurtek, spodni na wiosnę. I choć czasem marzy nam się „występ” przed kuzynkami w nowych butach już podczas świąt, trzeba przekalkulować, czy para butów, którą mamy w szafie na pewno się nie nadaje? Z tyłu głowy warto mieć w pamięci budżet, jaki chcemy przeznaczyć na organizację świąt Wielkanocnych i niezależnie od statystyk trzymać się własnych wyliczeń. Koniecznie z kartką.

Skromniejszy stół

Pamiętając o tym, że święta to okres, kiedy Polacy wyrzucają najwięcej jedzenia oraz o tym, że zbliżają się lato i na dietę może być już za późno, nie przesadzajmy z ilością jedzenia kupowanego na świąteczny stół. Można spędzić je skromniej niż zazwyczaj, poświęcając swój czas przede wszystkim rodzinie, z dbając o swoje zdrowie i o swoją kieszeń.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com