Reklamy
Finanse

Ile kosztuje terminal płatniczy?

Cena nowoczesnych terminali płatniczych w dużej mierze zależy nie tylko od ich rodzaju, ale także od dostawcy. W Polsce płatność bezgotówkowa z miesiąca na miesiąc zdobywa coraz większą popularność, dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej rzetelnych firm, które oferują wysokiej jakości terminale płatnicze.

Jakie są ceny terminali płatniczych?

W dzisiejszych czasach terminale płatnicze są zazwyczaj dzierżawione. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że przedsiębiorcy zobligowani są do ponoszenia stosownych opłat co miesiąc. Przy umowie na kilka lat średni koszt dzierżawy terminali płatniczych wynosi około 50zł (miesięcznie). Warto wyraźnie zaznaczyć, że liczba wykonanych transakcji przy dzierżawie nie ma żadnego wpływu na cenę. 

Prowizja za transakcję

Koszty dzierżawy terminali płatniczych to oczywiście nie jedyne opłaty, które muszą ponosić przedsiębiorcy. Opłacić należy również koszty prowizji za transakcję do których zaliczana jest marża agenta rozliczeniowego oraz opłaty interchange. Marża agenta rozliczeniowego to nic innego jak popularna opłata groszowa (płaska). Opłata ta najprościej rzecz mówiąc polega na doliczaniu do prowizji bankowej określonych opłat, które są niezależne od samej wartości transakcji. Firmy, które wykonują wiele transakcji na stosunkowo niewielkie kwoty, powinny rozglądać się za ofertami w których marża jest zerowa. Jeżeli chodzi o opłatę interchange, to są to oczywiście środki pobierane przez banki i obecnie stanowią one 0,2% dla kart debetowych i 0,3% dla kart kredytowych. Są to stawki maksymalne, które uregulowane są przez stosowne ustawy o usługach płatniczych. 

Terminale płatnicze na własność

Dzierżawa terminali płatniczych, to oczywiście nie jedyne rozwiązanie. Przedsiębiorcy mają możliwość zakupienia własnych terminali płatniczych. W tym konkretnym przypadku użytkownicy prywatnych terminali płacą prowizję od 1,4% do 1,7% od każdej przeprowadzonej transakcji. Nie można zapominać także o kosztach zakupu samego terminalu, który może wynosić nawet kilkaset złotych. W przypadku awarii liczyć trzeba się również z dodatkowymi kosztami serwisowymi. Wdrażając terminale płatnicze w swojej firmie warto dokładnie zapoznać się z kosztami związanymi z instalacją, szkoleniami, certyfikatami i raportami. 

Polska Bezgotówkowa – co warto wiedzieć?

Opłaty za przenośne i stacjonarne terminale płatnicze mogą być zredukowane do zera, dzięki skorzystaniu z programu „Polska Bezgotówkowa”. Program ten przygotowany jest przez czołowych wystawców kart, agentów rozliczeniowych i Związku Banków Polskich. Głównym zadaniem programu jest oczywiście upowszechnienie płatności bezgotówkowej. Na darmowe terminale płatnicze mogą liczyć przede wszystkim osoby, które otwierają nowy biznes albo w ciągu ostatniego roku nie przyjmowali płatności bezgotówkowej. Dzięki programowi można bezpłatnie korzystać z terminali płatniczych przez 12 miesięcy. Warto wspomnieć także o tym, że terminal mobilny otrzymuje się na zawsze bez potrzeby opłacania abonamentu. Terminale stacjonarne bez potrzeb płacenia abonamentu można użytkować przez rok.

Reklamy