Reklamy
Finanse

Kryptowaluty to nie tylko Bitcoin! Poznaj 10 innych walut wirtualnych

Bitcoin nie tylko zapoczątkował falę inwestycji w kryptowaluty, ale do dziś wyznacza trendy na rynku. Większość osób, które same nie rozpoczęły inwestycji, prawdopodobnie kojarzą jedynie kryptowalutę stworzoną w 2009 roku przez osobę (być może nawet grupę) o imieniu, lub raczej pseudonimie Satoshi Nakamoto. Trzeba jednak już na wstępie zaznaczyć, że istnieje dziś wiele innych internetowych aktywów, które w niedługim czasie mogą stać się równie popularne, jak Bitcoin.

1. Litecoin (LTC)

Litecoin, został wprowadzony na rynek w 2011 r. i tym samym stał się jedną z pierwszych kryptowalut stworzonych po Bitcoinach. Twórcą jest Charlie Lee, były inżynier Google. System Litecoin został oparty na globalnej sieci płatności typu open-source, której nie kontrolują organy centralne. Chociaż Litecoin pod wieloma względami przypomina Bitcoiny, ma większą szybkość generowania bloków, a zatem oferuje szybsze potwierdzanie transakcji. Oprócz programistów, stale rośnie również liczba kupców, którzy wybierają Litecoin.

2. Zcash (ZEC)

Zcash, czyli kolejna na naszej liście zdecentralizowana kryptowaluta operująca na specjalnym systemie open source uruchomiona w drugiej połowie 2016 r., wygląda bardzo obiecująco. Zcash oferuje wiekszą prywatność i przejrzystość transakcji niż większość innych kryptowalut. W ten sposób Zcash zapewnia większe bezpieczeństwo, ponieważ wszystkie transakcje są rejestrowane i publikowane na blockchain. Jedynie szczegóły takie jak nadawca, odbiorca i kwota pozostają prywatne. Zcash oferuje użytkownikom wybór transakcji, które szyfrują treści przy użyciu techniki kryptograficznej. Na dzień 9 lutego 2019 r. Zcash miał kapitalizację rynkową w wysokości 291,25 mln USD i wartość na tokena 49,84 USD.

3. Ethereum (ETH)

Kryptowaluta Ethereum została uruchomiona w 2015 r. Jest to zdecentralizowana platforma oprogramowania, która pozwala na tworzenie i generowanie inteligentnych transakcji i aplikacji rozproszonych (DApps) bez kontroli, oszustw oraz ingerencji ze strony osób trzecich. Aplikacje w Ethereum działają na specyficznym dla platformy tokenach kryptograficznych zwanych Eter. Eter jest jak narzędzie do poruszania się po platformie Ethereum i jest poszukiwany głównie przez programistów, którzy chcą tworzyć i uruchamiać aplikacje, lub przez inwestorów, którzy chcą dokonywać zakupów innych walut cyfrowych. Po ataku na DAO w 2016 r. Ethereum, w celu zwiększenia bezpieczeństwa, zostało podzielone na Ethereum (ETH) i Ethereum Classic (ETC).

4. Dash (DASH)

Dash (pierwotnie znany jako Darkcoin) to bardziej tajna wersja Bitcoin. Dash oferuje większą anonimowość, ponieważ działa w zdecentralizowanej sieci kodu głównego, dzięki czemu transakcje są prawie niemożliwe do wykrycia. Wprowadzony na rynek w styczniu 2014 roku, Dash odnotował rosnącą liczbę inwestorów w krótkim czasie. Ta kryptowaluta została stworzona i opracowana przez Evana Duffielda i może być wydobywana za pomocą procesora lub karty graficznej. W marcu 2015 r. „Darkcoin” został przemianowany na Dash.

5. Monero (XMR)

Monero to bezpieczna, prywatna i niewykrywalna waluta internetowa. Ta kryptowaluta o otwartym źródłowym kodzie została uruchomiona w kwietniu 2014 r. I wkrótce spotkała się z dużym zainteresowaniem społeczności i entuzjastów altcoinów. Rozwój tej kryptowaluty jest całkowicie oparty na darowiznach i jest kierowany przez społeczność. Monero zostało wydane z silnym naciskiem na decentralizację i skalowalność, a także zapewnia pełną prywatność dzięki specjalnej technice zwanej „podpisami pierścieniowymi”.

6. EOS (EOS)

Jedną z najnowszych walut cyfrowych na naszej liście jest EOS. Wprowadzony na rynek w czerwcu 2018 roku EOS został stworzony przez Dana Larimera, pioniera w dziedzinie kryptowalut. Przed pracą nad EOS Larimer założył cyfrowy kantor wymiany walut Bitshares, a także platformę społecznościową opartą na blockchain Steemit. Podobnie jak inne kryptowaluty z tej listy, EOS został zaprojektowany po Ethereum, więc oferuje platformę, na której użytkownicy mają możliwość tworzenia nowych aplikacji.

7. NEO (NEO)

NEO rozpoczął życie w 2014 roku. Oryginalnie zwany AntShares, moneta została później przemianowana przez twórcę Da Hongfei. Do tej pory jest to największa kryptowaluta, która pojawiła się w Chinach i jest również zwana jako „chińskie Ethereum” z powodu podobnego wykorzystania inteligentnych kontraktów. Jednym z kluczy do sukcesu NEO było wsparcie programowania w wielu istniejących językach, w tym Java, Go, C ++ i innych. Ponadto NEO, zyskuje bardzo dużo dzięki dobrym relacjom z chińskim rządem, który nie patrzy zbyt przychylnym okiem na rozwój kryptowalut.

8. Ripple (XRP)

Ripple to globalna sieć rozrachunkowa w czasie rzeczywistym, która oferuje natychmiastowe, pewne i tanie płatności międzynarodowe. Wprowadzony na rynek w 2012 r. Program Ripple umożliwia bankom rozliczanie płatności transgranicznych w czasie rzeczywistym, przy zachowaniu pełnej przejrzystości i niskich kosztach. Kryptowaluta Ripple jest wyjątkowa, ponieważ nie wymaga wydobycia. W ten sposób Ripple wyróżnia się na tle Bitcoinów i wielu innych altcoinów. Ponieważ struktura Ripple nie wymaga eksploracji, zmniejsza zużycie mocy obliczeniowej i minimalizuje opóźnienia sieciowe.

9. Cardano (ADA)

Charles Hoskinson, jeden ze współzałożycieli Ethereum, uruchomił Cardano we wrześniu 2017 r. Dla zwolenników tej cyfrowej waluty ADA oferuje wszystkie zalety Ethereum, a także wiele innych dodatków. Poza tym ADA ma na celu rozwiązanie niektórych najbardziej palących problemów nękających kryptowaluty na całym świecie, w tym interoperacyjność i skalowalność. Twórcy Cardano chcą również wpłynąć na rozwiązanie problemów związanych z płatnościami międzynarodowymi, które zazwyczaj są zarówno terminowe, jak i kosztowne. Dzięki skoncentrowaniu się na tym obszarze, ADA była w stanie skrócić czas przetwarzania płatności międzynarodowych z kilku dni do kilku sekund.

10. Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash zajmuje ważne miejsce w historii altcoinów, ponieważ jest jedną z pierwszych i odnoszących największe sukcesy odmian oryginalnego Bitcoina. W świecie kryptowalut taki rozłam odbywa się w wyniku debat i sporów między deweloperami a społecznością inwestorów. Kiedy różne frakcje nie mogą dojść do porozumienia, czasami cyfrowa waluta jest dzielona, przy czym oryginał pozostaje wierny oryginalnemu kodowi, a druga kopia zaczyna życie jako nowa wersja poprzedniej monety, wraz ze zmianami w kodzie. Bitcoin Cash zaczął funkcjonować w sierpniu 2017 r. w wyniku jednego z takich podziałów.

źródło: https://odkryjbitcoin.pl/

Reklamy