Reklamy
Biznes Finanse

Lokaty bankowe. Czy można na nich jeszcze zarobić?

Niskie stopy procentowe przekładają się na niskie oprocentowanie lokat. Czy to oznacza, że na tego rodzaju produktach bankowych nie można już zarobić? Sprawdzamy.

Statystyki pokazują, że lokaty bankowe wybiera niemal 30 proc. Polaków. Tak duża popularność tej formy oszczędzania niekoniecznie wynika z możliwości wypracowania wysokich zysków. Oprocentowanie nie zachęca do pomnażania posiadanego kapitału w ten sposób, jednak lokaty bankowe mają inne zalety.

Lokaty bankowe – ile można zarobić?

Jeszcze 10 lat temu standardem były lokaty z oprocentowaniem na poziomie dochodzącym do 8-10%. Obecnie można o takich wartościach jedynie pomarzyć – aktualnie średnie oprocentowanie lokat waha się w granicach 1-1,5%. Różnica jest kolosalna, co przekłada się na wysokość możliwych do wypracowania zysków.

Przykład. 1. Załóżmy, że wpłacasz depozyt w wysokości 5000 zł na lokatę 3-miesięczną z oprocentowaniem 1,2%. Twój zysk wyniesie zaledwie 15 zł brutto. 

Przykład 2. Załóżmy, że wpłacasz depozyt w wysokości 5000 zł na lokatę 6-miesięczną z oprocentowaniem 1,5%. Po zamknięciu lokaty, bank wypłaci ok. 37 zł brutto.

Jak zwiększyć wysokość zysków z lokat?

Oprocentowanie standardowych lokat nie pozwala zarobić zbyt wiele. Nie oznacza to jednak, że pieniądze trzeba trzymać w przysłowiowej „skarpecie”. Wystarczy zmienić podejście do wyboru lokat – jeśli nie będziesz ograniczał się do oferty swojego banku, możesz zyskać dużo więcej. Często zdarza się tak, że promocyjne lokaty czekają na nowych klientów – wyższe oprocentowanie ma zachęcić do ulokowania środków.

Przykład 3. Załóżmy, że wpłacasz depozyt w wysokości 10 000 zł na Lokatę Mobilną (Getin Bank) z oprocentowaniem 3,00%. Po 2 miesiącach uda Ci się wypracować zysk w wysokości 50 zł.

Przykład 4. Załóżmy, że wpłacasz 10 000 zł na Lokatę na Nowe Środki (Getin Bank). Po 4 miesiącach osiągasz zysk w wysokości ok. 70 zł brutto.

Wybierając lokatę bankową, zwróć jednak uwagę nie tylko na wysokość oferowanego oprocentowania. Maksymalna kwota depozytu, czas trwania lokaty – to czynniki, które pośrednio mogą zadecydować o wysokości możliwych do wypracowania odsetek.

Lokaty bankowe – zakładać czy nie?

Chociaż zysk z lokat nie jest spektakularny, tego rodzaju produkty warto wziąć pod uwagę. Pozwalają pomnażać oszczędności stopniowo, jednak bez żadnego ryzyka. Zaletą każdej lokaty bankowej jest:

  • pewność zysków – wypracowane odsetki wypłacane są zawsze, o ile nie dojdzie do przedwczesnego zerwania umowy
  • gwarancja kapitału – pieniądze są bezpieczne nawet wtedy, gdy bank przestanie być wypłacalny.

Decydując się na lokaty, może i wiele nie zarobisz. Jednak będziesz mieć pewność, że ulokowany kapitał jest bezpieczny – odzyskasz go w całości niezależnie od kondycji finansowej banku czy sytuacji na rynku finansowym.

Reklamy