Reklamy
Finanse

Jak obliczyć zysk z lokaty bankowej?

Lokata bankowa to jedna z najpopularniejszych obecnie form oszczędzania. Trudno się dziwić. Środki na lokacie są całkowicie bezpieczne, a zysk z góry określony. Lokując oszczędności w taki sposób nie musimy martwić się o utratę kapitału czy ryzyko towarzyszące inwestycji.

Lokata bankowa – bezpieczeństwo i szybki zysk

Lokata bankowa daje możliwości stosunkowo szybkiego uzyskania dodatkowych pieniędzy. Decydując się na otwarcie lokaty bankowej musimy liczyć się z tym, że nasze środku zostaną zamrożone na kilka lub kilkanaście miesięcy. Takie rozwiązanie będzie więc idealne dla wszystkich, którzy pragną bezpiecznej i pewnej inwestycji, a na bieżące wydatki i ewentualne sytuacje kryzysowe mają przeznaczoną inną pulę pieniędzy (np. na rachunku oszczędnościowym). Najpopularniejszymi na rynku są lokaty 3, 6 i 12-miesięczne ze średnim oprocentowaniem od 0,7 do 3% w skali roku. W skali roku? Co to właściwie znaczy? Jeśli Ty również chcesz wiedzieć co w rzeczywistości oznacza ta wartość i w jaki sposób prawidłowo obliczyć zysk z lokaty bankowej, przeczytaj nasze podpowiedzi.

Wysokość otrzymanych odsetek zależy głównie od oprocentowania, które może być zmienne lub stałe. Większość banków oferuje obecnie lokaty o stałym oprocentowaniu. Oznacza to, że w momencie założenia lokaty bank gwarantuje nam takie samo oprocentowanie przez kolejnych kilka lub kilkanaście miesięcy (w zależności od długości trwania lokaty). Na sposób w jaki obliczymy ostateczny zysk z lokaty ma wpływ również kapitalizacja odsetek. Kapitalizacja odsetek informuje nas jak często bank doliczy odsetki do zgromadzonego kapitału. Jaki zysk otrzymasz, jeśli założysz dwumiesięczną lokatę na 10 000 zł,  zakładając stałe oprocentowaniem na poziomie 3% w skali roku i kapitalizację odsetek po 2 miesiącach?

Aby obliczyć zysk z lokaty, posłużymy się prostym wzorem:

Zysk = x * p / 100 * d / 365

X oznacza tu kwotę kapitału, p oprocentowanie, a d jest czasem trwania lokaty wyrażonym w dniach (zwróć uwagę, że niektóre miesięcy mają 30 dni, inne 31). Jeśli jesteśmy akurat w roku przestępnym zamiast 365 wpisujemy oczywiście 366.

W tym przypadku obliczenia wyglądają następująco:

Zysk = 10 000 * 3/100 * 61/365 = 50, 00 zł.

Czy to oznacza, że po 2 miesiącach zamiast 10 000 zł otrzymam 10 050 zł?

Nie do końca.

Od naliczonych odsetek pobierany jest 19% podatek od zysków kapitałowych. Oznacza to, że od kwoty 50 zł powinniśmy odliczyć 9,50 zł. Zysk netto wyniesie więc 40,50 zł.

Choć nie jest to zawrotna suma nie da się ukryć, że trudno będzie zarobić 50 zł w ciągu 2 miesięcy w tak bezpieczny i przewidywalny sposób. Niezaprzeczalnym walorem takiego rozwiązania jest również fakt, że lokata bankowa skutecznie chroni środki finansowe przed pokusą ich wydania. Wcześniejsze przerwanie lokaty grozi bowiem zmniejszeniem lub całkowitą utratą odsetek (w zależności od banku).

Jeśli szukasz godnej polecenia 2 miesięcznej lokaty, koniecznie zwróć uwagę na 2- miesięczną Lokatę Mobilną, oferowaną przez Getin Bank. Lokata mobilna gwarantuje 3% zysku w skali roku! Aby ją założyć, skorzystaj z Bankowości Mobilnej Getin Mobil i ciesz się pewnym i bezpiecznym zyskiem.

 

Reklamy