Reklamy
Finanse

paysafecard: Gotówka króluje

Od kilku lat trwa w Europie debata nad przyszłością gotówki. W gorącej dyskusji na temat całkowitego jej wycofania słychać głosy obu stron. Zwolennicy likwidacji mimo wielu dobrych argumentów zapominają o najważniejszym – opinii obywateli i konsumentów, którzy mają prawo do wyboru preferowanego przez nich sposobu płatności.

Gotówka jest dla wielu osób symbolem łączącym w sobie dwie niezwykle istotne idee: swobodę i bezpieczeństwo. Dopóki płatności bezgotówkowe nie będą zapewniać tych aspektów, nie będziemy mogli mówić o wycofaniu z obrotu realnych pieniędzy.

„Przy dokonywaniu transakcji to jej pewność jest fundamentalna. Obecnie żadna z form płatności alternatywnych dla gotówki nie jest w stanie zapewnić 100% gwarancji bezpieczeństwa w trakcie rozliczania. Największe obawy związane są z ochroną danych osobowych. W trakcie cyfrowego przepływu środkównastępuje również wymiana informacji pomiędzy bazami danych na temat osoby jej dokonującej. Niedostateczny poziom zabezpieczeń po jednej ze stron może skutkować wyciekiem wrażliwych danych z potencjalną szkodą dla płacącego. Niestety co pewien czas przykłady opisanej sytuacji pojawiają się wmediach. Nie dostrzegam realnej możliwości całkowitej eliminacji gotówki dopóki problem bezpieczeństwa informacji nie zostanie rozwiązany” – mówi Udo Müller, Dyrektor Generalny paysafecard.

Kolejnym istotnym argumentem przeciw wycofaniu gotówki jest swoboda jaką zapewnia. Przy cyfrowym sposobie rozliczenia praktycznie zawsze pozostaje ślad po transakcji, a dane odnośnie działań i preferencji są skrzętnie gromadzone. Same w sobie nie stanowią zagrożenia dla płacących, co więcej, mogą być wykorzystane dla poprawy jakości i szybkości płatności. Niestety, są również pokusą dla firm i instytucji pragnących wykorzystać wiedzę na nasz temat do kreowania potrzeb i wywierania wpływu na nasze preferencje. Dlatego możliwość swobodnego poruszania wśród codziennie dokonywanych transakcji – bez potrzeby martwienia się o niechciane ich konsekwencje – powoduje, że gotówka nieprędko zniknie z naszego życia.

Jak pokazują badania paysafecard aż 57,5% badanych Europejczyków nie chce wycofania gotówki – tylko w Polsce wypowiedziało się tak aż 54,8% respondentów. Trend jest szczególnie widoczny wśród młodego pokolenia. Z drugiej strony, te same osoby zapytano czy spróbowałoby produktu oferującego zalety realnej gotówki w cyfrowym środowisku – aż 82% badanych odpowiedziało twierdząco. paysafecard oferuje tego typu rozwiązanie – bezpieczne i proste PINy paysafecard, które nie wymagają podawania żadnych danych na swójtemat.

paysafecard

Reklamy