Finanse

Polacy dbając o przyszłość swoją i swojej rodziny zaczynają regularnie oszczędzać

Polacy dbając o przyszłość swoją i swojej rodziny zaczynają regularnie oszczędzać
Grupa Open Finance SA odnotowała znaczący wzrost wolumenu sprzedanych produktów ubezpieczeniowych i produktów regularnego oszczędzania w drugim kwartale 2016 roku. W stosunku do pierwszego kwartału tego roku był to wzrost o 44%, a ich wartość wynosiła 4 351 tys. zł składki rocznej.

Wartość sprzedanych jednorazowych produktów inwestycyjnych przez Grupę Open Finance SA w II kwartale 2016 roku wyniosła 69 mln zł. Wzrost wolumenu sprzedaży Grupa zawdzięcza zarówno wprowadzeniu nowych produktów ubezpieczeniowych jak i zachodzącej zmianie mentalności społeczeństwa – Polacy chętniej sięgają po produkty inwestycyjne, chcą dbać o przyszłość swoją i swojej rodziny. Co rynek finansowy proponuje swoim klientom?
Rynek finansowy oferuje Klientom wiele produktów, które pomogą zabezpieczyć siebie i swoich bliskich w przyszłości. Istnieją programy regularnego oszczędzania prowadzone przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, towarzystwa ubezpieczeniowe czy banki. Programy różnią się założeniami inwestycyjnymi oraz częstotliwością wpłat.Polacy coraz częściej korzystają z produktów inwestycyjnych i sami decydują, gdzie ulokować wolne środki finansowe.

Ze względu na znaczący spadek stóp procentowych i co za tym idzie, oprocentowania lokat bankowych, chętniej sięgamy po fundusze inwestycyjne, które oferują w długim okresie potencjalnie wyższe stopy zwrotu od depozytów bankowych. Sytuacja gospodarcza w Polsce jest bardzo dynamiczna i z roku na rok system emerytalny ulega zmianie – wszystko wskazuje na to, że emerytury w przyszłości będą stanowiły znacznie niższy procent naszego wynagrodzenia niż jest
to obecnie, a już teraz wartość ta nie jest wysoka. Warto więc pomyśleć o sobie i swojej przyszłości – mówi Bartłomiej Marzec, Dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych w Open Finance SA.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że oszczędzając na bezpieczne jutro, możemy również zadbać o swą emeryturę. Program emerytalny możemy stworzyć samodzielnie. Wpłacając regularnie kwoty do wybranych funduszy inwestycyjnych czy nabywając bezpośrednio akcje, dbamy o to, aby pieniądze były regularnie lokowane i zarabiały na siebie.

Poziom miesięcznych oszczędności zawsze zależy od indywidulanych możliwości oszczędzającego oraz od celu jaki chcemy zrealizować. Chcąc przybliżyć jednak tę kwotę, możemy przedstawić miesięczną składkę oszczędności jako procent od swoich dochodów. I tak oszczędzając od 5 do 10 procent swojej comiesięcznej wypłaty, możemy zebrać kapitał, który pozwoli nam swobodnie i na lepszym poziomie żyć po przejściu na emeryturę. Np. jeśli osoba zarabia średnią krajową (ok. 4000 zł), co daje ok. 2800 zł dochodu „na rękę”, to oszczędzając 280 zł miesięcznie przez 30 lat przy nawet niewielkiej stopie zwrotu rzędu 5% rocznie, uzbiera aż 234 000 zł. Taka kwota pozwoliłaby na wypłatę dodatkowego 1000 zł miesięcznie do emerytury przez 20 lat – mówi Bartłomiej Marzec, Dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych
w Open Finance SA.

Konstrukcję takich funduszy zawsze możemy dobrać do swoich potrzeb, wiedzy i posiadanego doświadczenia inwestycyjnego oraz akceptowanego poziomu ryzyka inwestycyjnego. Opłacalność tych programów zależy od sposobu inwestowania – indywidualne podejście do produktu świadczy o tym, że jednych z nas dany produkt zadowoli, innych zaś to samo rozwiązanie nie będzie ciekawiło.
Produkty inwestycyjne wybierane są zarówno przez osoby młodsze, jak i te, którym do przejścia na emeryturę pozostało 10 czy 15 lat. Pozwalają one na zabezpieczenie swojej przyszłości, z zastrzeżeniem, że im później zaczniemy oszczędzać, tym mniejsze zabezpieczenie uda nam się wypracować. Lepiej jednak późno niż wcale – warto, aby zaoszczędzone przez nas pieniądze „zarabiały na siebie”.

Open Finance S.A.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com