Pożyczka gotówkowa to skuteczny sposób na pozyskanie dodatkowych środków: na bieżące lub nieprzewidziane wydatki, realizację planów i marzeń. Na co zwrócić uwagę, wybierając pożyczkę gotówkową? Podpowiadamy.

Realizacja marzeń i planów, zwłaszcza tych ambitnych, planowanych miesiącami często wymaga sporego kapitału. Brak oszczędności nie powinien być jednak przeszkodą w osiągnięciu wymarzonych celów. Jeśli potrzebujesz dodatkowego zastrzyku gotówki, sięgnij po pożyczkę gotówkową.

Czym jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczek gotówkowa jest rodzajem umowy pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Zgodnie z jej zapisami pożyczkodawca udostępnia pożyczkobiorcy określoną kwotę. Obowiązkiem pożyczkobiorcy jest natomiast zwrot pożyczonych środków z zachowaniem określonych w dokumencie terminów i zasad. Co ciekawe, zgodnie z prawem, pożyczka nie jest produktem zarezerwowanym wyłącznie dla banków. Może udzielić jej także SKOK, pozabankowa instytucja finansowa, a nawet członek rodziny.

Bankowa pożyczka gotówkowa a kredyt gotówkowy

Wbrew pozorom pożyczka gotówkowa nie jest tym samym co kredyt gotówkowy. Kredytu mogą udzielać bowiem wyłącznie banki. Często zdarza się jednak, że pod stosowanymi przez banki pojęciami „kredyt gotówkowy” i „pożyczka gotówkowa” kryją się produkty o niemal identycznych parametrach. Identycznych, czyli jakich?

Najważniejsze parametry kredytu gotówkowego

W zależności od banku dostępne kwoty kredytów (pożyczek) gotówkowych wynoszą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a okresy spłaty — od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy. Aby otrzymać dodatkowe środki, wnioskujący musi być osobą pełnoletnią, mieszkać w Polsce, dysponować dowodem osobistym i numerem PESEL oraz wymaganą przez bank zdolnością kredytową. Teoretycznie kredyt gotówkowy może otrzymać student, nauczyciel (kredyt gotówkowy dla nauczyciela), przedsiębiorca czy emeryt.

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Choć oferty poszczególnych banków na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, różnią je niewielkie, lecz istotne szczegóły. To właśnie one często decydują o atrakcyjności finansowania. Zanim wybierzesz najlepszy dla siebie kredyt gotówkowy, porównaj oferty poszczególnych banków, zwracając szczególną uwagę na:

  • koszty. Dobry kredyt gotówkowy nie może być drogi. Pamiętaj jednak, że jego koszt obrazuje nie wartość oprocentowania (pożyczka z niskim oprocentowaniem może być droższa od tej oprocentowanej w standardowy sposób), ale wartość RRSO — rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO zawiera w sobie nie tylko oprocentowanie, ale także wszystkie inne koszty towarzyszące zaciągnięciu pożyczki. Precyzyjnie ilustruje więc, ile w praktyce zapłacisz za korzystanie z pieniędzy banku;
  • gwarancję stałego oprocentowania. Co z tego, że w momencie podpisania umowy kredytowej całkowity koszt finansowania będzie niski, skoro za kilka miesięcy poszybuje w górę? Jeśli chcesz uniknąć takiego scenariusza, znajdź bank, który oferuje kredyt gotówkowy z gwarancją stałego oprocentowania;
  • dostępną kwotę finansowania. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli chcesz pożyczyć sporą kwotę;
  • możliwość zrealizowania procedury pożyczkowej bez konieczności wizyty w oddziale. Dziś w czasie pandemii COVID-19 możliwość zaciągnięcia pożyczki przez internet lub telefon to jeden z najważniejszych walorów oferty. Chcesz ochronić zdrowie swoje i swoich bliskich? Upewnij się, że wszystkie kroki z powodzeniem wykonasz właśnie w taki sposób;
  • dodatkowe udogodnienia dla kredytobiorców. Czy wiesz, że wybierając Mistrzowski kredyt gotówkowy w Santander Consumer Bank – bank od kredytów, możesz skorzystać z atrakcyjnego Pakietu „Pomoc na zawołanie” – ubezpieczenia assistance zapewniającego szybkie wsparcie medyczne i techniczne? Możliwość skorzystania z takiej formy pomocy to ogromna wartość, zwłaszcza w obliczu nieprzewidzianych zdarzeń.


Zobacz również