Reklamy
Finanse

Prawie 200 tysięcy kredytów mieszkaniowych w 2015 roku

W 2015 roku banki udzieliły nam 196,5 tys. kredytów mieszkaniowych, na łączną kwotę 42 miliardów złotych. Jak wynika z najnowszychdanych BIK, zdecydowanie najwięcej kredytów mieszkaniowych udzielono w województwie mazowieckim (30 tysięcy), śląskim (22 tysiące), wielkopolskim (20 tysięcy) oraz na Dolnym Śląsku.

Ponad połowa kredytobiorców to osoby młode, do 35 roku życia orazmieszkańcy miejscowości do 50 tysięcy mieszkańców. W największych polskich miejscowościach (tj. powyżej 500 tys. osób), zaciągnięto 16% zobowiązań.

Jakie kredyty zaciągamy i jak je spłacamy?

Średnia wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego w 2015 w Polsce wyniosła ponad 215 tysięcy złotych. O największą kwotę (240 tysięcy) wnioskowały osoby w przedziale wiekowym 35 – 45 lat oraz 25 – 34 lata (220 tysięcy). Czym starszy kredytobiorca, tym jego potrzeby były mniejsze.

– Wśród najmłodszych kredytobiorców, a więc tych do 25 roku dużą część stanowią młode małżeństwa i osoby, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową. Z uwagi na brak oszczędności, poszukują oni przede wszystkim dwu- lub niewielkich trzypokojowych mieszkań, które mogliby skredytować – bardzo często w ramach programu MdM. Wśród starszych klientów dużą grupę stanowią z kolei osoby, które kupują drugie, a czasem nawet i trzecie mieszkanie. Ich oczekiwania są wyższe, mają bardziej sprecyzowane preferencje, a poza tym dysponują już pewną pulą środków, które mogą przeznaczyć na zakup. Często pochodzi ona po prostu ze sprzedaży starego mieszkania. Poza tym są oni w stanie zapłacić za mieszkanie nieco więcej  – podkreśla Tadeusz Suleja, Budotex.
Na koniec 2015 roku, zaciągniętych było w sumie 2,1 mln kredytów mieszkaniowych (w tym około 1,5 mln w PLN, ponad 500 tys. we frankach i 100 tys. w innych walutach). Do spłaty pozostało nam ponad 390 mld zł. Nie powinniśmy jednak narzekać na jakość zobowiązań, która od 2008 roku jest coraz lepsza. Tylko w przypadku niespełna 1,5% kredytów opóźnienia w spłacie przekraczają 90 dni. Co ciekawe, lepiej wygląda to w przypadkukredytów we frankach, gdzie ten współczynnik wynosi 1,2%, przy 1,6% dla zobowiązań zaciągniętych w złotówkach. Spośród 3,5 miliona kredytobiorców (tyle osób posiada kredyty mieszkaniowe), tylko 44 tysiące posiadało kredyty tzw. „złe”, czyli przeterminowane o przynajmniej 90 dni.

Dolny Śląsk – komentarz Budotex

– Dolny Śląsk to obok m.in. województwa małopolskiego, czy wielkopolskiego, jeden z największych i najbardziej aktywnych rynków nieruchomości w Polsce, z dużymi perspektywami na przyszłość. Świadczą o tym chociażby wyniki sprzedażowe na rynku pierwotnym, czy wyniki programu MdM, ale także podstawowe statystyki określające bieżącą aktywność inwestorów. Cieszyć powinna nas także dynamika rynku kredytowego z jaką mięliśmy do czynienia. W stosunku do 2014 roku wzrosła zarówno liczba udzielonych kredytów, jak i ichwartość. Po części jest to dobry rezultat z ostatniego kwartału, kiedy to wiele osób zdecydowało się sfinalizować zakup nieruchomości, z uwagi na podniesienie od stycznia br. wkładu własnego oraz zmiany w polityce kredytowej banków. Po wcześniejszych zapowiedziach, zaczęły one bowiem systematycznie podnosić kryteria i marże – mówi Tadeusz Suleja, kierownik działu sprzedaży i marketingu w Budotex z Wrocławia.

Wills Integrated

Reklamy