Reklamy
Finanse

Jak tanio przygotować dzieci do roku szkolnego?

Okres przygotowania do szkoły to tradycyjnie moment sporychwydatków na tak zwana wyprawkę szkolną. Wydajemy na nią ponad 700 zł na dziecko. Radzimy jak te koszty minimalizować.

Zakupy niezbędnych do szkoły przyborów, a także ubrań i obuwia to spory wydatek. A jeśli mamy dwoje lub więcej dzieci, powoduje on poważne nadwyrężenie domowych budżetów, sięgając nawet do kilkusetzłotych na dziecko. Trudno wydatków tych uniknąć, ale można starać się je zminimalizować.

Kupuj teraz!

Nie należy czekać do końca wakacji, ale niezbędne zakupy przyborów szkolnych zrobić właśnie teraz – wszystkie sieci handlowe mają już ofertę szkolną i można trafić na dobre ceny i promocje, nawet do 30%! Promocje trwają do połowy sierpnia, więc należy się spieszyć. Zamówienie można dokonać przez Internet, dzięki czemu – mimo świątecznego dnia 15 sierpnia – otrzymamy cenę promocyjną.

Porównaj ceny w Internecie

Możesz znaleźć najlepszą ofertę porównując ceny produktów składających się na wyprawkę szkolną: długopisów, ołówków, kredek, pędzli, flamastrów, nożyczek, gumek, kleju, kredy, bloków rysunkowych, piórników, a także stroju i obuwia do szkoły i na zjecie WF, szkolnych plecaków i toreb. Skorzystaj z porównywarek cenowych w Internecie – to tańsze niż jeżdżenie od sklepu do sklepu. Wybierz na ich stronach sortowanie od najniższej ceny w danej kategorii produktów – znajdziesz piórnik i kolorową kredę już od złotówki, a mały plecak nawet za 10 zł! Pamiętaj, że kupując w jednym sklepie oszczędzasz na kosztach transportu, możesz za nie nawet wcale nie zapłacić.

Na podręczniki poczekaj

Najczęściej nie mamy wyjścia – o zestawie podręczników szkolnych dowiadujemy się często po rozpoczęciu roku szkolnego. Wtedy zacznij od oferty podręczników używanych na kiermaszach książek oraz w Internecie. Dowiedz się, czy ze względu na wysokość dochodów na członka rodziny nie przysługuje ci dopłata lub tańsze podręczniki. Dofinansowania udziela MEN, jeśli dochody są odpowiednio niskie. W przypadku rodzin, z których uczeń idzie w tym roku do II, III, V klasy szkoły podstawowej lub do II klasy szkoły ponadgimnazjalnej, dochód na jedną osobę nie powinien przekraczać 456 zł, gdy dziecko zaczyna podstawówkę, dochód w rodzinie powinien maksymalnie wynosić 539 zł.

Dofinansowanie MEN na podręczniki może wynieść do:

225zł: I-III klasa podstawówki,
325zł: V klasa podstawówki,
390zł II klasa szkoły zawodowej,
445 zł: II klasy liceum i technikum.
Na wsparcie mogą liczyć dzieci z dużych rodzin oraz dzieci niepełnosprawne (do 720 zł).

Wnioski o zwrot kosztów zakupu dokonuje się na podstawie paragonu/faktury i składa wraz z zaświadczeniem o dochodach w urzędach gminy na początku września. Należy sprawdzić do kiedy w danej gminie wnioski są przyjmowane.
Kupując w sierpniu wyprawkę szkolną, a we wrześniu podręczniki rozkładasz koszty na dwa miesiące.

Skorzystaj z karty dużej rodziny

Część sklepów i sieci handlowych respektuje kartę dużej rodziny, sprawdź to zanim dokonasz zakupów.

Fundacja Zaradni

Reklamy