Reklamy
Finanse

Wyniki finansowe FY2016 IKEA w Polsce

Aż 3,22 mld złotych wyniosła wartość sprzedaży w polskich sklepach IKEA w roku finansowym 2016. Sprzedaż zwiększyła się o 21,6 % w stosunku do roku poprzedniego, co oznacza, że Polska odnotowała najszybszy wzrost spośród wszystkich rynków na świecie.

W analizowanym okresie odnotowano blisko 28 milionów wizyt w 9sklepach IKEA w Polsce.Największym zainteresowaniem klientówcieszyły się meble kuchenne, których sprzedaż wzrosła z 39 tys. do 50 tys. Klienci IKEA coraz częściej wybierają produkty przyczyniające się do bardziej zrównoważonego życia w domu, których sprzedaż wzrosła o prawie 30 proc.

IKEA w Polsce podsumowała kolejny rok finansowy. Firma zanotowała rekordowy wynik sprzedaży i tym samym plasuje się wśród najszybciej rozwijających się rynków na świecie. Co więcej, IKEA w Polsce zapowiada dalszy wzrost sprzedaży, otwarcie nowych sklepów oraz uruchomienie sklepu internetowego.

W Polsce jesteśmy od ponad 50 lat i jest to jeden z ważniejszych strategicznie rynków w globalnej strukturze firmy. Rok 2016 był dla nas wyjątkowo intensywny. Po raz pierwszy polskie sklepy przekroczyły próg 3 mld złotych obrotu. Co nas bardzo cieszy, ciągle rośnie zapotrzebowanie na nowe meble, Polacy chętnie się meblują i szukają oryginalnych rozwiązań. Ponadto znacznie wzrasta zainteresowanie proekologicznymi produktami. Doskonałe wyniki IKEA w Polsce są konsekwencją naszej długofalowej inwestycji w ludzi, sklepy i produkty. – powiedziała Anna Pawlak-Kuliga, prezes IKEA w Polsce.

W 2015 roku IKEA Polska sprzedała prawie 2,7 mln produktów, które wpływają na bardziej zrównoważone życie w domu. Jest to prawie 20 proc. więcej niż w roku 2014. Produkty te stanowiły w 2015 roku 4,7 proc. całkowitejwartości sprzedaży sklepów IKEA w Polsce. Polacy kupowali najwięcej zrównoważonych produktów i rozwiązań w działach wyposażenia kuchni, przechowywania i oświetlenia.

Chcemy inspirować i promować proekologiczne postawy, nie tylko udostępniając produkty, które ograniczajązużycie naturalnych surowców, ale także dając konkretne przykłady. Dlatego inwestujemy w rozwiązania ograniczające emisję CO2 i produkujące czystą energię. Obniżyliśmy ceny energooszczędnego oświetlenia, a już w 2017 roku wprowadzamy do sprzedaży panele fotowoltaiczne – powiedziała Anna Pawlak-Kuliga.

Globalna sprzedaż IKEA Retail wyniosła 34,2 miliarda euro, co stanowi wzrost o 7,2% w porównaniu do roku finansowego 2015. Najszybciej rozwijają się rynki w Chinach, Polsce, Kanadzie i Australii. W planach GrupyIKEA jest otwarcie sklepów w Indiach i Serbii.

Grupa IKEA ma za sobą kolejny dobry rok. Odwiedziło nas aż 783 miliony klientów – powiedział Peter Agnefjäll, prezes i dyrektor generalny Grupy IKEA. W przyszłym roku chcemy skupić naszą uwagę na rozwoju wielokanałowości – dodaje.

Aleksandra Godzisz
Młodszy Konsultant
Office Havas PR Warsaw

Reklamy

Komentarze