Finanse

Wzrasta kwota niezbędnych oszczędności. Provident zapytał, jakie kwoty oszczędności zapewniają bezpieczeństwo

Jak wynika z badania Barometr Providenta, bezwzględne minimum oszczędności, które powinniśmy posiadać, to średnio ok. 4 150 zł.  Jest to o 900 zł więcej niż deklarowaliśmy w zeszłym roku.

13 proc. badanych uważa, że bezwzględne minimum oszczędności to kwota niższa niż 2 tys. złotych. Dla 17 proc. niezbędne oszczędności to 2-5 tys. złotych. 27 proc. wskazuje więcej niż 5 tysięcy złotych. Z kolei aż 43 proc. badanych nie potrafi oszacować bezpiecznego minimum oszczędności.

Najwyższe oczekiwania, jeżeli chodzi o oszczędności, mają osoby powyżej 40 lat, posiadające dzieci. Trochę niższe kwoty wskazują jednoosobowe gospodarstwa. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że siłą rzeczy to od ich dochodu zależy budżet całego gospodarstwa domowego – mówi Przemysław Kasza, z działu analiz Provident Polska.  – I wbrew pozorom, to nie mieszkańcy wsi, którzy mogą korzystać z tego, co sami wyprodukują, deklarują najniższe średnie oszczędności, jako niezbędne minimum, to mieszkańcy średnich miast uznają kwotę 3,5 tys. złotych jako bezpieczną – podkreśla Przemysław Kasza.

Najwyższą kwotę – 4,7 tys. złotych wskazują jako niezbędne zabezpieczenie mieszkańcy małych miast – do 50 tys. mieszkańców.

Na co potrzebujemy oszczędności

Z deklaracji badanych wynika, że wysokość kwoty minimalnych średnich oszczędności, wiążemy z planami ewentualnych ekstra wydatków – odpowiedziało tak 60 proc. osób.

Najważniejszą potrzebą, którą chcemy zabezpieczyć, są niespodziewane wydatki związane z koniecznością leczenia. 58 proc. Polaków, biorących udział w badaniu Barometr Providenta, chce mieć zabezpieczenie w przypadku pogorszenia stanu zdrowia.

– To, że zdrowie jest naszą główną troską widać również w zależności pomiędzy wysokością zarobków, a celem oszczędności. Im mniej zarabiamy, tym bardziej kojarzymy oszczędności z zabezpieczeniem na wypadek konieczności leczenia – zwraca uwagę Przemysław Kasza z Provident Polska.

Mniej boimy się utraty pracy – 41 proc.  z nas potrzebuje oszczędności, aby móc poradzić sobie, jeśli straci dotychczasowe źródło utrzymania. Ciągle stosunkowo rzadko myślimy o emeryturze. Zaledwie 9 proc. deklaruje oszczędności jako potrzebę zabezpieczenia emerytalnego.

47 proc. badanych deklaruje posiadanie oszczędności co najmniej w kwocie uznawanej przez siebie za minimalne średnie oszczędności. 53 proc. nie posiada oszczędności lub kwota oszczędności jest niższa od minimalnej mogącej w kryzysowej sytuacji zabezpieczyć wydatki.

Na zaoszczędzenie minimalnej kwoty większość z nas musiałaby poświęcić do roku czasu. 28 proc. badanych przyznało, że oszczędzanie zajmie im więcej niż rok. 18 proc. nie potrafi oszacować, ile czasu potrzebuje, aby oszczędzić minimalną niezbędną kwotę.

Provident

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com