Fundusze

Fundusze inwestycyjne sposobem na własny biznes

O funduszach inwestycyjnych najczęściej mówi się w kontekście oszczędzania na emeryturę. Jednak mając odłożoną pewną sumę pieniędzy oraz pomysł na własny biznes lub już prowadzimy swoją firmę, możemy połączyć jedno z drugim i uzyskać środki potrzebne na rozkręcenie lub rozwój przedsiębiorstwa.

Jak wskazują dane Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami, na 1,09 bln zł oszczędności, jakie posiadają Polacy, wartość tych zgromadzonych w towarzystwach funduszy inwestycyjnych wynosi ok. 97 mld zł. Może wydawać się, że fundusze pozwalają zyskać pieniądze nawet bez posiadania specjalistycznej wiedzy, gdyż stoją za nimi Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, czyli specjaliści, którzy tworzą i zarządzają funduszami. Jednak jak mówi Warren Buffet, jeden z najpopularniejszych inwestorów giełdowych: „Nigdy nie inwestuj w biznesy, których nie rozumiesz”. Dlatego zanim zdecydujemy się pomnażać, czy to środki, które dopiero mają być kapitałem dla naszej przyszłej firmy, czy też zabezpieczeniem już działającego biznesu, najpierw trzeba wiedzieć, czym są tak naprawdę fundusze inwestycyjne.

 

Za funduszami kryją się instrumenty finansowe o różnym poziomie ryzyka, m.in. bony skarbowe, obligacje korporacyjne czy akcje spółek. Mogą mieć one charakter otwarty lub zamknięty. Zasada ich działania jest prosta – wpłacamy wybraną kwotę do TFI, a ono poprzez doradców inwestycyjnych dopasowuje fundusz do naszych celów i możliwości finansowych. Pieniądze są inwestowane zbiorowo, czyli fundusz zbiera środki od grupy inwestujących o podobnych potrzebach i lokuje je w odpowiednie aktywa, zachowując akceptowalny poziom ryzyka.

 

Fundusze inwestycyjne a budowa kapitału firmy

Najważniejszym wyznacznikiem przy wyborze funduszu inwestycyjnego jest określenie celu, dla którego chcemy pomnażać nasze oszczędności – założenie czy rozwój firmy. Dzięki temu możemy wstępnie obliczyć przez jaki czas powinna trwać inwestycja. Musimy też zdecydować, jaki stopień ryzyka jesteśmy gotowi ponieść. Jest ono niższe w przypadku funduszy obligacji i pieniężnych, a wyższe przy funduszach akcyjnych. Warto pamiętać, że fundusze nie gwarantują nam konkretnych zysków, a jednocześnie są obarczone ryzykiem straty. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się dywersyfikacja lokowanego kapitału, czyli inwestowanie w kilka rodzajów funduszy. Na początku najlepiej zacząć od drobnych inwestycji, dzięki którym będziemy mogli na spokojnie zapoznać się z mechanizmem tej formy lokowania pieniędzy.

 

Kupowanie jednostek funduszy inwestycyjnych przez Internet to nie tylko wygoda – formalności załatwiamy online, a umowę przywozi do nas kurier, ale i oszczędność. Nabywając je tym kanałem sprzedaży w banku, domu maklerskim czy bezpośrednio w TFI, zwykle unikamy opłat manipulacyjnych, które już na wstępie obniżają poziom kapitału, który chcemy zainwestować. Fundusze inwestycyjne można również kupić przez IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, jako polisy inwestycyjne lub przez programy systematycznego oszczędzania.

 

Redakcja Proseed

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com