Reklamy
Gospodarka

Atrakcyjność polskich miast pod kątem FDI

Nasz kraj cały czas jest interesujący dla przedsiębiorców z zagranicy. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (FDI) w Polsce są w bardzo dużym stopniu uzależnione od atrakcyjności poszczególnych regionów. Miejscowe władze przeważnie starają się stwarzaćkorzystne warunki, które zachęcałyby jeszcze większą liczbę firm to lokowania kapitału na danym obszarze.

– Polska jest ciekawym krajem pod kątem FDI, ponieważ w porównaniu z innymi państwami w obszarze Europy Środkowej i Wschodniej jest mocno zdecentralizowana. Praktycznie raz na kwartał pojawia się wśród miast, bądź regionów jakaś wschodząca gwiazda, która przyciąga przed dany okres nieco mocniej. W tym momencie zdecydowanie wybijają się: Warszawa, Poznań, Wrocław, Katowice, Trójmiasto, od czasu do czasu w tym gronie znajduje się również Łódź. Do niedawna wyróżniał się najbardziej Kraków, ale ze względu na to, że rynek jest tam mocno wyeksploatowany, wzrosły na nim płace i zrównał się pod tym kątem ze stolicą. To powoduje, że inwestorzy ponownie bardziej interesują się właśnie Warszawą. Teraz wracają do niej także ze względu na to, że otoczenie biznesowe, dostępność lotów i infrastruktury jest większa niż w innych regionach. W tym momencie praktycznie wszystkie zapytania w kwestii FDI dotyczą największego miasta naszego kraju – mówi Joanna Wanatowicz, Regional Director w Grafton Recruitment Polska.

– Władze regionalnie próbują pomagać w ściąganiu do siebie inwestorów. W każdym ze wspomnianych miast jest powołana osobna komórka zajmująca się obsługą inwestorów, która dodatkowo współpracuje z Polską Agencją Inwestycji. W każdych z tych jednostek są zatrudnieni specjaliści, którzy działają razem z firmami typu HR, tymi związanymi z nieruchomościami oraz zajmującymi się aspektem prawnym tak, aby jak najlepiej doradzić inwestorom. Takie działania są bardzo cenne i potrzebne – tłumaczy Agnieszka Kaczmarczyk, Regional Director w Grafton Recruitment Polska.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (Foreign Direct Investment – FDI) to specyficzny rodzaj inwestycji definiowany, jako międzynarodowy transfer kapitału w celu utworzenia w innym kraju podmiotu zależnego i sprawowania nad nim kontroli.

Grafton Employment

Reklamy