Reklamy
Gospodarka

Flesz rynkowy: Brexit wstrząsa rynkami, jaka będzie odpowiedź FED?

W tym tygodniu Adrian Mech, Dealer Walutowy z Biura TransakcjiSkarbowych w Citi Handlowy mówi o wpływie czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii na rynki finasowe i omawia notowaniawalut po decyzji Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej, a także zastanawia się jaki wpływ ma ona na FED.

Zdaniem eksperta Citi Handlowy koniec czerwca przyniósł niezwykłą zmienność na rynku walutowym za sprawą wyników referendum na Wyspach. Decyzja o wyjściu z Unii Europejskiej bezpośrednio przełożyła się na kurs funta brytyjskiego.

– Para walutowa GBP/USD w ostatnich miesiącach oscylowała wokół średniego poziomu 1,40-1.45, czyli poziomu notowanego ostatnio w 2008 roku podczas kryzysu finansowego.  Reakcja funta na wyniki referendum była natychmiastowa. Kurs walutowy spadł do poziomu 1,30 ostatnio odnotowanego 30 lat temu – mówi Adrian Mech.

Według eksperta trudno przewidzieć, czy do tzw. Brexit-u w ogóle dojdzie, a jeżeli tak – jak długo potrwa całyproces. Jak zauważa, obecna sytuacja w Europie przekłada się bezpośrednio na Stany Zjednoczone oraz ich politykę monetarną.

– Jak wiadomo Federalna Rezerwa planowała w tym roku kolejne podwyżki stóp procentowych zza oceanem, a ostatnie dane przed „Brexitowe” wskazywały nawet na dwa takie ruchy w kolejnych miesiącach. Obecnie ta kwestia staje jednak pod znakiem zapytania, a prawdopodobieństwo podwyżek spadło o kilkadziesiąt procent, praktycznie wykluczając je na najbliższych posiedzeniach – mówi Adrian Mech i dodaje, że główna para walutowa EUR/USD w ostatnich tygodniach pozostaje w przedziale cenowym 1,10-1,15. – Taki zakres ceny może utrzymać się do lipcowego posiedzenia Fed, które odbędzie się 27 lipca, ale cały ten miesiąc to zdecydowanie czas amerykańskiego dolara – prognozuje dealer walutowy Citi Handlowy.

Bank Handlowy w Warszawie SA

Reklamy