Reklamy
Gospodarka

Indeks PMI w górę na koniec roku.

Indeks PMI wskazuje, że przemysł odnotował wzrost w końcówce roku. Polscy przedsiębiorcy są wciąż bardziej pesymistyczni na tle państw zachodniej UE.

Indeks PMI dla sektora przemysłowego wzrósł w grudniu z 50,8 do 51,7pkt, nieco powyżej mediany rynkowych prognoz (51,6pkt). Komentarz Markit wskazuje, że najbardziej pozytywny wpływ na najnowszy odczyt miał wskaźnik nowych zamówień, następnie wskaźnik zapasów pozycji zakupionych i wskaźnik czasu dostaw. 

Szczególnie mocno wzrosło zapotrzebowanie na rynkach zagranicznych. Przedsiębiorcy raportowali wzmożony napływ nowych zamówień z Europy i z Azji, ale również niedobory surowców – głównie z Chin – oraz wąskie gardła w transporcie.

Wyniki polskiego przemysłu PMI dalej pozostają niskie na tle Niemiec (58,6pkt) oraz pozostałych państw strefy euro (łącznie 55,5pkt). Warto podkreślić, że niemieccy przedsiębiorcy raportują lepsze oceny bieżącej sytuacji i oczekiwań dotyczących przyszłości wśród wszystkich badań – podobne tendencje widać też w raporcie Ifo.

Na tle Niemiec Polscy przedsiębiorcy są pesymistyczni – taki obraz potwierdzają też badania Głównego Urzędu Statystycznego. Według tego sondażu zarówno wielkość produkcji, jak i liczba zamówień są najgorsze od lipca. Niemniej ostatnie miesiące pokazały, że wyniki słabo korelują z produkcją przemysłową. Prawdopodobnie tak będzie również w grudniu – prognozujemy, że produkcja wzrosła o 9,5%r/r.

Przemysł radzi sobie wyraźniej lepiej niż na wiosnę – bieżące restrykcje hamują aktywność w znacznie mniejszym stopniu niż w branżach usługowych. Dlatego spodziewamy się też, że w ciągu kwartału nastroje przedsiębiorców zaczną się poprawiać podobnie jak ma to miejsce w zachodnich gospodarkach. Prognozujemy, że produkcja przemysłowa będzie notowała stabilny wzrost w całym 1kw 2021 roku.

Reklamy