Gospodarka

Jednolity Plik Kontrolny i kontrola Urzędu Skarbowego

 Zgodnie z ustawą z 10 września 2015 r. – Ordynacja Podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649) przedsiębiorstwa mają obowiązek wyposażenia systemów księgowych w nową funkcjonalność umożliwiającą wytworzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Warto wiedzieć, że za brak JPK Urząd Skarbowy nakłada kary w wysokości od 2 800 zł do nawet 17 mln. zł, ale można tego uniknąć.

Co to jest JPK?

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to plik, który raportuje księgi podatkowe i dowody księgowe, przygotowany w odpowiednim formacie (w tym przypadku XML). Ma umożliwiać podatnikom – właścicielom firm – przekazywanie informacji do Urzędu Skarbowego w formie elektronicznej, co ma zaoszczędzić czas i koszty. W rezultacie, gdy przedsiębiorca przesyła JPK systematycznie to Urząd Skarbowy nie będzie przeprowadzał żadnych kontroli, ponieważ ma na bieżąco wgląd do informacji o firmie. Ewentualne kontrole mają być również szybsze, dokładniejsze i przede wszystkim bardziej zautomatyzowane. Z kolei unikanie generowania JPK grożą poważne kosekwencje.

Kogo i od kiedy obejmują zmiany?

Zgodnie z ustawą obowiązek przesyłania danych finansowych poprzez Jednolity Plik Kontrolny obejmuje:
• duże firmy – od 1 lipca 2016 roku,
• małe i średnie – od 1 stycznia 2017 roku (wdrożenie JPK należy przygotować kilka miesięcy wcześniej, najlepiej do listopada 2016 r.).

Chcę działać zgodnie z prawem i uniknąć kar od Skarbówki. Co muszę zrobić?

Jako zaufani Partnerzy firmy Comarch rekomendujemy wprowadzenie w Państwa firmie program informatyczny z obsługą Jednoitego Pliku Kontrolnego, który został już wdrożony w 60 000 przedsiębiorstwach w całej Polsce. Już od 500 zł przedsiębiorcy mogą mieć należyty, zgodny z prawem program, który opróćz posiadania JPK przyniesie także szereg innych korzyści.

Netrix

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com