Gospodarka

Koniec tygodnia na minus

W ten zdominowany przez spadki dzień trudno było się wyróżnić. Po dwóch wzrostowych sesjach indeks największych spółek warszawskiego parkietu kończy piątek na minusie. Nieco lepiej – już niemal tradycyjnie – spisywał się szeroki rynek.

Tempo przyrostu – zarówno wynagrodzeń, jak i zatrudnienia – wyraźnie spada. Średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw, wzrosła w sierpniu do 4212,56 zł brutto, co jest wynikiem lepszym niż przed rokiem, ale gorszym niż w lipcu. W tym przypadku wpływ mają jednak czynniki sezonowe. Zatrudnienie z kolei wzrosło o 3,1% rok do roku, a względem lipca praktycznie niewiele się zmieniło. W sektorze średnich i dużych przedsiębiorstw zatrudnionych było na koniec sierpnia 5760,7 tys. osób, czyli o tysiąc osób mniej w porównaniu z lipcem.

Niestety nie udało się potrzymać dobrej passy WIG-u20. Dziś tylko przez pierwszą godzinę handlu inwestorzy mogli się łudzić, że uda się zakończyć dzień „na plusie”. Potem jednak sytuacja się pogorszyła i strona podażowa przejęła inicjatywę. Indeks 20 największych spółek spadł ostatecznie o 0,67%, a cały tydzień zakończył stratą na poziomie 1,13%.

Notowania WIG20, Intraday,  źródło: Teletrader.com

Bez cienia wątpliwości inwestorom spodobały się dzisiejsze słowa wiceprezesa Orange Polska ds. strategii i transformacji, Piotra Muszyńskiego. Spółka jest otwarta na współpracę w sprawie budowy sieci FTTH z innymi operatorami, którzy dysponują podobnym potencjałem sieci. Wiceprezes dodał jednocześnie, że Orange Polska podtrzymuje plan zakładający podłączenie do sieci w tym roku ok. 800 tys. gospodarstw domowych. W zasięguświatłowodu ma się natomiast znaleźć 1,5 miliona gospodarstw. Kurs akcji Orange Polska zyskiwał 3,35%, co czyni spółkę najmocniejszym dziś blue chipem.

Notowania Orange Polska, Intraday, źródło: Teletrader.com

W poniedziałek nadejdą do nas bardzo ważne dane z polskiej gospodarki. GUS opublikuje raporty o produkcjiprzemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Wtorek będzie wyjątkowo „ubogi” w dane makroekonomiczne – najważniejsze z nich wydają się te dotyczące inflacji producenckiej w Niemczech. Wszystko zrekompensuje jednak środa. Dzień ten rozpoczniemy od decyzji Banku Japonii ws. stóp procentowych. Najważniejsze wydarzenie tygodnia nadejdzie już po sesji w Europie. O godz. 20 ogłoszona zostanie decyzja tzw. Federalnego Komitetu ds. Stóp Procentowych. Rynek oczekuje, że po serii nieco słabszych danych z amerykańskiej gospodarki, amerykańscy bankierzy centralni ponownie wstrzymają się od podwyżki stóp. Równie ważna co sama decyzja będzie konferencja prasowa z udziałem przewodniczącej Rezerwy Federalnej Janet Yellen. Dzień później rynki z pewnością zareagują na podjętą za oceanem decyzję.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu
Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com