Gospodarka

Najważniejsze wydarzenia na rynku mobile

Mobilegeddon, VR jako najważniejsze trendy 2015 roku. Dalsza ekspansja beacon technology, wzrost znaczenia działań content marketingowych, a także popularyzacja technik kognitywnych – tego należy spodziewać się w 2016 roku.

Żyjemy w erze mobile i zdążyliśmy się już do tego przyzwyczaić. Nie zapominajmy jednak, że mobile to nie mały komputer mieszczący się w kieszeni, a idea, która zmienia ludzkie przyzwyczajenia. Bez wątpienia jedną z najważniejszych dat 2015 roku był 21 kwietnia. Tego dnia zmienił się algorytm wyszukiwania Google, który od teraz ma promować strony dostosowane do urządzeń mobilnych, a w wynikach wyszukiwania najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie osłabiać pozycję stron, które jej nie mają. Działania Google są logiczne. Jeśli już na początku ubiegłego roku okazało się, że ruch z urządzeń mobilnych na najbardziej dojrzałych rynkach przewyższył ruch z urządzeń stacjonarnych, nie mogło stać się inaczej. W minione wakacje trend ten dotyczył już całego globu.

W 2016 roku czeka nas czas rzeczywistości wirtualnej (VR). Upowszechnione dzięki Oculus Rift i Google Cardboard gogle, w bieżącym roku zdobędą uznanie konsumentów. Z danych Deloitte wynika, że wartość rynku po raz pierwszy osiągnie miliard dolarów, z czego 70 proc. tej wartości będzie stanowiła sprzedaż sprzętu, a 30 proc. sprzedaż treści.

Jednym z najważniejszych globalnych trendów mobile marketingowych są obecnie beacony. Coś, co wcześniej było jedynie teorią, w 2015 roku okazało się rzeczywistością. Obecnie obserwujemy w Polsce prawdziwy wysyp projektów opartych na proximity marketingu. Beacony przyjęły się w pierwszej kolejności w branży retail, w gastronomii oraz w branży eventowej. Patrząc na zagraniczne wdrożenia, w 2016 roku możemy spodziewać się dalszego upowszechniania się tej technologii, a kolejne sektory, gdzie znajdą one zastosowanie to m.in. transport, medycyna i szeroko pojęta logistyka.

Automatyzacja procesów marketingowych i biznesowych dostrzegalna jest dzisiaj na wielu płaszczyznach od sprzedaży powierzchni reklamowych, po zarządzanie stanem magazynowania w firmach. Big Data oraz hurtownie danych w połączeniu z coraz bardzie inteligentnymi komputerami, umożliwiają dzisiaj nie tylko zebranie informacji, ale potrafią także je zinterpretować. Najnowsze techniki informatyczne oparte są na komputerowej obróbce danych i kognitywnym (poznawczym) procesie ich analizy. Rok 2016 ma być na tym polu przełomowy – wzrośnie liczba producentów dedykowanego oprogramowania oraz nastąpi popularyzacja technik kognitywnych na płaszczyźnie konsumenckiej.

Profeina

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com