Reklamy
Gospodarka

Niewielu chętnych na wakacje poza Europą

Co trzeci Polak zamierza spędzić letni urlop zagranicą, ale nie dalej niż w Europie. Osób gotowych wyruszyć w tym roku poza nasz kontynent jest mniej niż 4 proc. – wynika badania „Wyjazdy Polaków” ARC Rynek i Opinia wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor i BIK.

Wraz z rosnącymi obawami przed zagranicznymi wojażami rośnie ryzykobankructw touroperatorów. Zakup wycieczki w nieodpowiedniej firmie może oznaczać stratę pieniędzy.

Z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że obecnie problemy z regulowaniem zobowiązańma 399 firm turystycznych. Łącznie są one winne innym przedsiębiorcom blisko 7,9 mln zł.  Najwięcej biur podróży z nieuregulowanymi płatnościami wobec innych firm działa w woj.  mazowieckim – 83  oraz w śląskim-  54. Co do kwoty zadłużenia w pierwszej  trójce obok mazowieckiego i śląskiego znalazło się również woj. pomorskie.  Łączne zaległości biur podróży wahają się tu od 916 tys. zł do 1 362 tys. zł. Przeciętna zaległość wynosi 19 916 zł.

Województwo

Liczba biur podróży

Liczba zaległości

Kwota zaległości

MAZOWIECKIE

83

119

1 343 445

ŚLĄSKIE

54

69

1 362 066

MAŁOPOLSKIE

39

63

879 597

DOLNOŚLĄSKIE

39

77

907 299

POMORSKIE

34

55

916 206

ZACHODNIOPOMORSKIE

28

47

170 210

WIELKOPOLSKIE

24

32

412 126

ŁÓDZKIE

19

24

489 823

OPOLSKIE

16

18

674 090

KUJAWSKO-POMORSKIE

15

19

239 208

PODKARPACKIE

14

23

203 078

LUBELSKIE

11

13

249 150

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

8

14

37 030

LUBUSKIE

5

5

17 448

PODLASKIE

5

10

30 796

ŚWIĘTOKRZYSKIE

5

5

14 964

ŁĄCZNIE

399

593

7 946 536

Źródło: BIG InfoMonitor

–  Touroperatorom nie sprzyja rezygnacja Polaków z wypoczynku w krajach niedawno bardzo lubianych a dziś zagrożonych terroryzmem, ale także obawy przed wszelkimi wyjazdami zagranicznymi  nawet do miejsc uznawanych za bezpieczne. Niechęć do  podróżowania poza Polskę oznacza dla biur podróży spadeksprzedaży i wzrost ryzyka prowadzenia biznesu – przestrzega Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor. – Szczególnie, że liczba touroperatorów wpisanych do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor w ciągu roku wzrosła z 50 do  399.  Tylko od końca maja do końca czerwca tego roku  przybyło ich 50, a kwota zadłużenia przez miesiąc zwiększyła się o 3 mln zł – dodaje Mariusz Hildebrand. Do tej pory, w 2016 r., upadłość ogłosiły dwa biura turystyczne: BBJ Sport z Jastrzębia Zdrój oraz Sunshine Holiday z Chorzowa.

Jak pokazuje badanie „Wyjazdy Polaków”* Instytutu ARC Rynek i Opinia wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor i BIK w tym roku prawie dwie trzecie Polaków zamierza spędzić cały letni urlop wyłącznie w kraju. Kolejne 23 proc. podzieli wakacyjny wypoczynek i część urlopu spędzi w Polsce, a część zagranicą. Zdecydowanych zwolenników wakacji tylko i wyłącznie poza Polską jest niecałe 14 proc. czyli co siódmy badany. Nawet jeśli jednak wybieramy się zagranicę to niedaleko – w grę właściwie wchodzi wyłącznie Europa. Osób gotowych wyjechać poza nasz kontynent jest wśród respondentów niecałe 4 proc.

Gdzie spędzisz wakacje?

wyłącznie w Polsce

63,8%

w Polsce i w Europie

19,7%

w Polsce i poza Europą

1,5%

w Polsce, w Europie i poza Europą

1,5%

wyłącznie zagranicą w Europie

12,7%

wyłącznie poza Europą

0,8%

Źródło: Badanie ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIG InfoMonitor i BIK

Fakt, że mniejsza część Polaków decyduje się na wyjazdy zagranicę wyjaśnia zapewne ograniczoną popularność usług biur podróży. Z badania „Wyjazdy Polaków” wynika bowiem, że zawsze lub często u touroperatorów kupuje wycieczki 20 proc. ankietowanych, a kolejna grupa 33 proc. robi to sporadycznie. Bez względu na to czy z usług biura korzystamy co roku czy raz na kilka lat zawsze warto sprawdzić jego wiarygodność finansową. – Szczególną ostrożność powinny wykazać osoby, które upatrzyły sobie okazyjnąofertę w niedużej firmie z krótką historią działania – podpowiada Mariusz Hildebrand.

Jak radzi sobie touroperator można się dowiedzieć z Raportu o Przedsiębiorcy wydawanego przez BIG InfoMonitor. Pobranie raportu nie wymaga umowy z BIG InfoMonitor ani zgody sprawdzanej firmy, wystarczy znać jej NIP.

Raport o Przedsiębiorcy można pobrać poprzez stronę www.BIG.pl, osobiście w Punkcie Obsługi Klienta BIG InfoMonitor w Warszawie przy ul. Postępu 17A lub listownie. Potwierdzeniem kondycji finansowej firmy jest również Certfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo. Przedsiębiorstwa posiadające taki dokument są  na bieżąco monitorowane pod kątem solidności w regulowaniu zobowiązań.

Przed wyborem oferty biura podróży dobrze jest też:

upewnić się, że działa ono legalnie co oznacza, że jest wpisane do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPT) prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urzędy Marszałkowskie.
skontrolować w CEOTiPT jaki jest zakres ubezpieczeń wybranego biura podróży, czy  pozwala mu  organizować wyłącznie imprezy krajowe, czy też ma wykupioną najszerszą polisę umożliwiającą organizację imprez turystycznych na terytorium innych  państw europejskich i pozaeuropejskich, każdym środkiem transportu, przeczytać umowę i sprawdzić czy zgadza się ze słownymi ustaleniami, zwrócić uwagę na program, termin powiadomienia o odwołaniu i możliwości przeniesienia realizacji usługi na inną firmę, warto zapamiętać, żecena oferty może się zmienić do 21 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej wyłącznie z trzech powodów: zmiany kosztów transportu, wzrostu kursów walut oraz opłat urzędowych, lotniskowych lub przeładunkowych w portach morskich, dopytać o biuro i hotel znajomych, przeczytać też opinie na portalach tematycznych, na których turyści oceniają organizację wyjazdu oraz szczegółowo opisują obiekty, wyżywienie czy obsługę.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor

Reklamy