Gospodarka

Piątek na minus, nerwówka przed decyzją Moody’s

Słaba końcówka tygodnia na indeksie WIG20. Choć czerwień jest dziś dominującym kolorem w Europie, warszawski indeks blue chipów wyróżniał się dziś skalą spadków. Wygląda na to, że inwestorzy obawiają się decyzji agencji Moody’s ws. ratingu dla Polski.

A ta może się zdecydować na cięcie. Zagrożenia, o których była mowa przy okazji obniżania nam perspektyw wciąż wydają się aktualne. W tym negatywnym scenariuszu, polska gospodarka straciłaby w oczach globalnych inwestorów, co zaś przełożyłoby się negatywnie nanotowania polskich spółek. Jeżeli jednak Moody’s utrzyma nasz rating, można z wielką dozą pewności założyć, iż poniedziałkowe otwarcie przy Książęcej będzie miało kolor zielony.

Dwie ostatnie sesje tygodnia zniszczyły wzrosty z pierwszej jego części. Indeks 20 największych spółek zaczął sesję lekko pod kreską, jednak z każdą kolejną godziną znajdował się coraz niżej. Ostatecznie zatrzymał się napoziomie 1.754 punktów, co oznacza, że tracił dziś 2,19%, a w skali tygodnia 0,76%.


Notowania WIG20, Intraday, źródło: Teletrader.com

Wśród spółek indeksu blue chipów najbardziej na „ratingowej wyprzedaży” ucierpiało CCC, które potaniało dziś o 5,15%. Spadały ceny również Alior Banku -to pokłosie informacji prasowych o zainteresowaniu ze strony Aliora aktywami Raiffeisen Banku. Kurs akcji Alior Banku spadał dziś o 4,10%.

Notowania Alior Bank, Intraday, źródło: Teletrader.com

Nowy tydzień rozpoczniemy szeregiem publikacji danych z Chin. W Państwie Środka opublikowane zostaną raporty o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz inwestycjach w aglomeracjach miejskich. W Polsce GUS przedstawi finalne wyliczenia dotyczące inflacji w sierpniu. Wstępny odczyt wykazał, że w sierpniu dynamika cen wyniosła -0,8% rok do roku. We wtorek na rynek trafią kolejne raporty o inflacji – tym razem z Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Środa zostanie zdominowana przez produkcję przemysłową – dane z sektora wytwórczego przedstawią m. in. Japonia i Eurostat. Z kolei z Francji i Włoch napłyną dane o inflacji. W czwartkowy poranek oczy „frankowiczów” zwrócone będą w stronę Szwajcarii, gdzie tamtejszy Bank Narodowy dokona kwartalnego przeglądu polityki monetarnej i przedstawi nowe prognozy makroekonomiczne. Po południu decyzję o stopach podejmą bankierzy centralni z Banku Anglii. Przypomnijmy, że na poprzednim posiedzeniu postanowili oni obniżyć stopy procentowe i zwiększyć skalę programu skupu aktywów. Po południu czeka na nas cały paczka danych zza oceanu. Wśród nich najistotniejsze będą wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcja przemysłowa. Piątkowe kalendarium makroekonomiczne będzie już bardziej skromne. Z perspektywy krajowych inwestorów najważniejsze będą dane GUS o zatrudnieniu i wynagrodzeniu.

Michał Frankowski
SUPERFUND TFI SA

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com