Gospodarka

Podsumowanie tygodnia- komentarz MM Prime TFI

Miniony tydzień odznaczył się znaczącą zmiennością na najważniejszych rynkach giełdowych. Sentyment rynkowyzdecydowanie nie sprzyjał europejskim indeksom – w skali całego tygodnia, francuski CAC40 zniżkował o 3,5%, niemiecki DAX o 2,8%, a brytyjski FTSE250 o 0,2%. Tymczasem, amerykańskie indeksy giełdowe zdołały zakończyć tydzień w kolorze zielonym – NASDAQ wzrósł o 2,3%, S%P500 o 0,5%, a DJI o 0,2%. W centrum uwagi inwestorów ponownie znalazły się dane z amerykańskiej gospodarki, które po raz kolejny nie zachwyciły.

Dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła -0,3% mdm wobec prognoz na poziomie -0,2%. Produkcjaprzemysłowa skurczyła się w skali miesiąca o 0,4% względem oczekiwań na poziomie -0,3%. Z drugiej strony, o sporym zaskoczeniu można mówić w kontekście odczytu inflacji CPI. Wynik na poziomie 1,1% rdr był wyższy od prognoz (1%), co może stanowić ważny argument na rzecz zaostrzenia polityki monetarnej przez Fed. W efekcie, w oczach inwestorów prawdopodobieństwo podwyższenia stóp procentowych nieco wzrosło, co potwierdza także piątkowa aprecjacja dolara względem euro. Tymczasem w ubiegłym tygodniu o polityce monetarnejdecydowały dwa ważne banki centralne – Szwajcarski Bank Narodowy oraz Bank Anglii. Jednak te, zgodnie z przewidywaniami rynku, nie dokonały żadnych zmian. Ponadto, na uwagę zasługują dane ze strefy euro. Dynamika produkcji przemysłowej wyniosła -0,5% rdr przy prognozie na poziomie -0,6%, natomiast indeks CPI zgodnie z konsensusem osiągnął wartość 0,2% rdr.

Sytuacja na warszawskim parkiecie pozostała bez zmian – WIG20 po raz kolejny znalazł się pod kreską (-1,1%), podczas gdy małe i średnie spółki kontynuowały wzrosty. W skali całego tygodnia, mWIG40 wzrósł o 1,7%, a sWIG80 o 0,3%. Warto zwrócić uwagę na odczyt inflacji CPI, która nadal pozostaje na bardzo niskim poziomie (-0,8% rdr). Ponadto, inwestorzy poznali tempo wzrostu średnich wynagrodzeń, które w skali miesiąca wyniosło -1,8%. Niemniej jednak, w skali roku wysokość płac wzrosła o 4,7%. Co więcej, sporo emocji inwestorom dostarczyli także politycy. Rząd ogłosił ostatni etap likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa. Wcześniej, media poinformowały, że Energa, Enea, Tauron i PGE utworzą nową spółkę, ElectroMobilityPoland, która przygotuje odpowiednie warunki do rozwoju elektromobilnośći w Polsce.

Najważniejszym wydarzeniem obecnego tygodnia będzie środowa decyzja Fedu ws. stóp procentowych. Mimo to, warto także zwrócić uwagę na najnowsze dane ze strefy euro, zwłaszcza na odczyty wstępnych indeksów PMI. Natomiast w dniu dzisiejszym poznamy solidną porcję danych z polskiej gospodarki: dynamikę sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej oraz inflację PPI.

Analiza techniczna

Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Ubiegły tydzień rozpoczął się od znaczących spadków indeksu największych polskich spółek. W kolejnych dniach blue – chipy systematycznie odrabiały straty, jednakże nie zdołały zakończyć tygodnia w kolorze zielonym. W efekcie, na zamknięciu piątkowej sesji indeks osiągnął wartość 1734 pkt. Oscylator RSI w dalszym ciągu nie wskazał żadnego sygnału. Z jednej strony wiele wskazuje na to, że rynek jest wystarczająco silny, aby obronić granicę 1700 pkt, podczas gdy z drugiej nie wydaje się zdolny do przełamania poziomu 1800 pkt. W rezultacie, indeks nadal znajduje się poniżej linii długoterminowego trendu spadkowego. Ewentualny opór stanowią okolice 1750 pkt.

Wykres 2. Marvipol interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem warto zwrócić uwagę na walory Marvipolu, które w skali całego tygodnia podrożały o 13,1%. W bieżącym roku cena akcji znajduje się w wyraźnym trendzie wzrostowym. Tym niemniej, kurs przez długi czas nie był w stanie przełamać psychologicznej granicy 7 zł. W sierpniu cena akcji rozpoczęła dynamiczny rajd w kierunku północnym i w rezultacie znalazła się na poziomie najwyższym od 2013 roku (8,97 zł). Warto zauważyć, że oscylator RSI wskazał wykupienie rynku, toteż w najbliższym czasie nie można wykluczyć korekty.

Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com