Reklamy
Gospodarka

Polacy przekazali potrzebującym ponad 829 ton żywności

Ostateczne wyniki Świątecznej Zbiórki Żywności to 829 971 kg i pomoc dla 260 000 osób potrzebujących! Banki Żywności dziękują darczyńcom, wolontariuszom i partnerom za zaangażowanie. Kolejna zbiórka żywności w sklepach już w marcu.

Olej, konserwy mięsne i warzywne, przetwory, słodycze – to produkty, które najczęściej trafiały do zbiórkowych koszy sklepów w 450 miejscowościach w Polsce. Akcja została zorganizowana przez 31 Banów Żywności, z myślą o podstawowych potrzebach najuboższych. –7,4 % Polaków codziennie staje przed wyborem, ciepłe ubranie czy ciepły posiłek. Dwanaście potraw na wigilijnym stole jest dla nich odległym marzeniem.  Ideą Świątecznej Zbiórki Żywności jest stworzeniem osobom potrzebującym możliwości godnego i radosnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Zaangażowanie 52 000 wolontariuszy Świątecznej Zbiórki Żywności to dowód wrażliwości Polaków na sytuację najuboższych. – tłumaczy MarekBorowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Żywność zebrana podczas Świątecznej Zbiórki Żywności to wynik nie tylko zbiórki w sklepach, ale również w firmach, na rynkach hurtowych i za pośrednictwem platformy charytatywni.allegro.pl. Z pomocy skorzystało 260 000 podopiecznych organizacji współpracujących z Bankami Żywności m.in: jadłodajni, noclegowni dla bezdomnych, świetlic dla dzieci, hospicjów, stowarzyszeń dla najuboższych.

Banki Żywności dziękują wolontariuszom, darczyńcom i partnerom!

Firma McCormick Polska, właściciel marek Kamis i Galeo, udzieliła wsparcia finansowego i przekazała własne produkty na akcję, a także zaangażowała pracowników w wolontariat na rzecz Banków Żywności. – Nasza firma pomaga Bankom Żywności od czterech lat. Jesteśmy szczęśliwi, mogąc włączyć się w tak ważną inicjatywę w Polsce służącą niesieniu pomocy ludziom potrzebującym – tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem rozmiaru dobroczynności w całej Polsce oraz poziomu zaangażowania w Świąteczną Zbiórkę Żywności wolontariuszy, w tym – na przestrzeni tych ostatnich 4 lat – około 200 osób z naszej firmy. Chcemy podejmować nowe działania z Bankami Żywności, bo wierzymy, że edukacja na temat gospodarowania żywnością oraz odżywiania pomoże stawić czoła problemowi marnowania żywności – Olivier Touzalin, Prezes zarządu firmy McCormick Polska.

Dzięki życzliwości firmy Allegro za pośrednictwem serwisu charytatywni.allegro.pl potrzebującym zostało przekazanych 1714 kg żywności o wartości powyżej 10 000zł – Wsparliśmy w ten sposób już kilkadziesiąt projektów, łączących zakupy online z dobroczynnością. To nasz wkład w czynienie dobra, z którego jesteśmy dumni  – dodaje Krzysztof Śpiewek – Manager Projektów CSR w Allegro.

Dodatkowych 17 ton żywności przekazało Tesco Polska – Nasi klienci od wielu lat angażują się w Świąteczną Zbiórkę Żywności. Chcąc okazać nasze wsparcie dla tej inicjatywy, do żywności zebranej przez naszych klientów w całym kraju zdecydowaliśmy się przekazać dodatkowe 20% – tłumaczy Adam Manikowski, dyrektor zarządzający Tesco Polska.

Rozdysponowanie prawie 830 ton żywności w tak krótkim czasie to trudne logistycznie zadanie. Zrealizowanie go było możliwe dzięki Grupie Raben, firmie logistycznej– wspieramy misję Banków Żywności przez cały rok, Świąteczna Zbiórka Żywności była ukoronowaniem naszej współpracy- Marta Szymborska, Kierownik ds. PR i CSR w Grupie Raben.

Banki Żywności działają przez cały rok

Kolejna tzw. Wielkanocna Zbiórka Żywności odbędzie się w terminie 11-13 marca 2016 r.  Banki Żywności działają przez cały rok angażując się w Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, odbiór darowizn odproducentów  i sprzedawców żywności, jak również od rolników.  Żywność przekazywana jest do organizacji partnerskich na terenie całego kraju. Banki Żywności w 2015 roku wsparły ponad 1,3 miliona osób potrzebujących w Polsce, przekazując łącznie ponad 140 000 ton żywności na cele społeczne. Oznacza to pomoc żywnościową od Banków Żywności w postaci 20 tirów żywności dziennie.

Federacja Polskich Banków Żywności

Reklamy