Gospodarka

Polska w obliczu kryzysu demograficznego. Pomoże Polback?

W ciągu ostatnich lat Polska nieustannie zmaga się z ogromnymkryzysem demograficznym. W naszym kraju powoli zaczyna brakować osób zdolnych do pracy, a zapowiadany powrót Polaków z emigracji może nie tylko nie stanowić optymalnego rozwiązania tego problemu, lecz nawet podziałać jako jego pogłębienie.

Polski rynek pracy odnotowuje spore problemy, związane głównie z odpływem osób zdolnych do podjęcia zatrudnienia. Równocześnie borykamy się z niedoborem osób, które chcą podjąć pracę w Polsce i znajdują się w odpowiednim do tego wieku.

Polska gospodarka mocno odczuwa skutki problemu demograficznego, spowodowanego głównie szybkimstarzeniem się społeczeństwa. W  związku z wydłużoną długością życia coraz większa grupa osób staje się nieaktywna zawodowo, przechodząc np. na rentę bądź emeryturę. Powstającą w ten sposób lukę ciężko zapełnić młodymi osobami, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Ponadto ich ograniczona ilość nie pozwala całkowicie wypełnić zwolnionych miejsc. Czy rozwiązaniem tego problemu będą rodacy powracający z emigracji?

W wyniku brexitu eksperci spodziewają się fali powracających z Wielkiej Brytanii Polaków, którzy w tym momencie stanowią w tym kraju najliczniejszą grupę narodową nie posiadającą miejscowego paszportu. Oznacza to, że z Wielkiej Brytanii w najbliższych latach wrócić może nawet 916 tys. polskich obywateli.

Spora grupa społeczeństwa uważa, że to właśnie powracający do Polski emigranci mogą skutecznie rozwiązać kwestie problemu demograficznego. Niestety według ekspertów ich powrót może nie tylko nie wspomóc polskiej demografii, ale także znacząco jej zaszkodzić. Na krajowym rynku pracy negatywnie mogą odbić się frustracje, które odczują rodacy z powodu powrotu do kraju i zamiany zarobków z europejskich na polskie. Zaletą Polbacku może być natomiast powrót do kraju kadry wykwalifikowanych ekspertów, których dotychczas brakuje na polskich rynkach pracy. Niestety wraz z powracającymi Polakami możemy także spodziewać się fali imigrantów pochodzących z innych krajów, którzy mogą prowokować niepokoje społeczne.

Martyna Sarniak
Inwestycje.pl

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com