Reklamy
Gospodarka

Produkcja przemysłowa i decyzja EBC języczkiem u wagi

Obecny tydzień jest obsiany informacjami na temat produkcji przemysłowej. Od poniedziałku zaczynając poznaliśmyrozczarowujące wstępne dane na temat produkcji przemysłowej na Węgrzech, która w styczniu miała spaść r/r o -0,2% w stosunku do wzrostowego konsensusu na poziomie 5,1%. Znacznie istotniejsze jednak były informacje płynące z niemieckiej gospodarki opublikowane przez Destatis w dniu wczorajszym, według których wskaźnik produkcji przemysłowej wzrósł m/m o 3,3% w stosunku do prognozy na poziomie 0,5%, co było bardzo dobrym wynikiem. Wstępne odczyty na temat produkcji przemysłowej i wynikach jej zmiany rok do roku za styczeń wprzedsiębiorstwach zatrudniających min. 50 pracowników były również pozytywnym zaskoczeniem i wyniosły 2,2% w stosunku do zakładanych przed publikacją -1,6%.

W dniu wczorajszym poznaliśmy również dane z gospodarki hiszpańskiej, opublikowane przez Instituto Nacional de Estadística, z których wynika, że produkcja przemysłowa w pierwszym miesiącu roku na półwyspie iberyjskim wzrosła zgodnie z oczekiwaniami o 3,5%, tymczasem ten sam wskaźnik wzrósł w Turcji o 5,6%.
W dniu dzisiejszym o godz. 10.30 poznamy również informacje na temat produkcji przemysłowej Wlk. Brytanii. Szacunkowy wzrost produkcji według analityków mógł wynieść w styczniu 0,5% po spadku o -1,1% w grudniu, natomiast r/r rynek liczy na symboliczny wzrost o 0,1%. W dniu jutrzejszym zostaną podane do publicznej wiadomości dane o produkcji przemysłowej we Francji za wspomniany okres, która powinna wzrosnąć o około 0,7%.

Tydzień zakończą publikacje na temat produkcji przemysłowej na Słowacji oraz finalny odczyt tego wskaźnika w “Kraju Madziarów” i we Włoszech.

Bardzo istotnym dniem na rynkach finansowych będzie z pewnością czwartek, kiedy to zostanie podana do publicznej wiadomości o godz. 13.45 informacja o decyzji Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, co do dalszej polityki monetarnej. Już na styczniowym posiedzeniu Mario Draghi zapowiadał, biorąc pod uwagę daleką od oczekiwań sytuację gospodarczą strefy euro, dalszą stymulację i działania monetarne zmierzające w kierunku pobudzenia koniunktury właśnie na marcowym posiedzeniu. Rynek w tej sytuacji zakłada możliwość obniżki stopy depozytowej o 10pb, oraz ewentualnego rozwinięcia programu skupu aktywów o kolejne nawet 20 mld EUR miesięcznie. W dniu dzisiejszym oraz jutrzejszym z pewnością na rynku będzie gra pod decyzję EBC. Dużej zmienności można spodziewać się na EUR/USD, która to para walutowa obecnie znajduje się na poziomie 1,101. Większość klientów (56%) w CMC Markets na EUR/USD posiada obecnie pozycje krótkie, które wartościowo stanowią 71% wszystkich pozycji. Najbardziej efektywni klienci również obstawiają osłabienie eurow stosunku do dolara.

Od poniedziałku po trzech tygodniach wzrostów na DAXie i w oczekiwaniu na wspomnianą decyzję EBC, inwestorzy realizują zyski. Poważniejsze wsparcie przy utrzymującej się korekcie traderzy powinni napotkać w kanale 9564 – 9574 pkt.  W przypadku zakończenia korekty i dalszym ruchu wzrostowym ważnym punktem oporu będzie 9850 pkt. Obecny sentyment w CMC Markets na głównym niemieckim indeksie sprzyja pozycjom na wzrost, ponieważ większość klientów stanowiących 60% ogółu posiada pozycje długie.

Łukasz Kowalczuk, Specjalista ds. Sprzedaży i Edukacji, CMC Markets

Reklamy