Reklamy
Gospodarka

Na rynku pracy możliwe wiele zmian

Podwyżka płacy minimalnej, pomysły na obniżenie wiekuemerytalnego i Brexit – wszystko to pokazuje, że w najbliższych miesiącach czekają nas spore zmiany na rynku pracy.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego stopabezrobocia w maju wyniosła 9,1 proc. To o 1,6 pkt. proc. mniej niż przed rokiem. Poprawę sytuacji na rynku pracy obserwujemy już od kilku miesięcy. Ten dobry trend może jednak zostać spowolniony – z jednejstrony z uwagi na planowane działania rządu, jak podwyżka płacy minimalnej i zmiany dotyczące wieku emerytalnego, z drugiej na rynku pracy czkawką może odbić się decyzja Brytyjczyków o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

– Najlepiej, jeśli gospodarka rządzi się swoimi prawami. Każda próba ingerowania w nią grozi zachwianiem mechanizmów rynkowych. I w konsekwencji przynosi więcej szkody niż pożytku – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor generalny InfoPraca.pl.

Najniższa krajowa w górę

Rząd zdecydował niedawno o podniesieniu od 2017 r. płacy minimalnej do wysokości 2 tys. złotych. To spory skok w górę biorąc pod uwagę, że obecnie wynosi ona 1850 zł.  – Nie ulega wątpliwości, że jest to ukłon w kierunku związków zawodowych, ale to jednocześnie podniesienie kosztów pracy, w szczególności drobnym przedsiębiorcom – tłumaczy Jurkiewicz. Dlaczego? Otóż na minimalne świadczenie pracodawca musi wydać 2412,20 złotych. A pracownik na rękę dostaje o ok. tysiąc złotych mniej. Takich osób jest w Polsce obecnie 1,3 mln osób.

– Podwyżka pensji minimalnej na pewno nie będzie szczególnym problemem w dużych aglomeracjach, bo przy takich niedoborach kadry, jakie mamy obecnie, pracownikom trzeba płacić i tak znacznie więcej. Kłopoty będą na pewno w małych miejscowościach, gdzie dla lokalnych przedsiębiorców zatrudniających kilka osób będzie to na pewno spory kłopot – tłumaczy Jurkiewicz. Dodaje, że w małych miastach może z tego powodu dojść do zwolnień osób pracujących na najniższych stanowiskach i ponowne zatrudnienie ich „na czarno” lub na cywilnoprawnym kontrakcie.

Wiek emerytalny w dół

Chociaż wciąż nie ma jeszcze gotowego projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny, to sprawa jest praktycznie przesądzona. Wszystko wskazuje na to, że już od 2017 r. kobiety będą mogły kończyć aktywność zawodową w wieku 60 lat, a mężczyźni – 65. – Moim zdaniem to trudny krok, który nie pozostanie bez echa dla naszego rozwoju gospodarczego. Teraz, gdy ponownie zmienimy przepisy, może być coraz większy problem z pracownikami – tłumaczy Marek Jurkiewicz. Jego zdaniem to może doprowadzić do dalszego wzrostu płac, ale z drugiej strony także do zahamowania wzrostu gospodarczego z uwagi na brak rąk do pracy.

Wielka emigracja do … Polski

Kolejnym niepokojącym zjawiskiem dla polskiego rynku pracy może być Brexit. Obywatele Wielkiej Brytanii zdecydowali właśnie w referendum o wystąpieniu z Unii Europejskiej. – Losy Polaków pracujących na Wyspach stają się niepewne.

Podejrzewam, że część z nich może zdecydować się o powrocie do Polski i poszukiwaniu pracy w kraju – mówi Marek Jurkiewicz. – Obawiam się jednak, że może być im trudno znaleźć pracę w Polsce, bo nie mają tu ani rozbudowanej sieci kontaktów, ani nie znają naszego rynku pracy – tłumaczy szef portalu InfoPraca.pl. Jego zdaniem w konsekwencji tej zmiany bezrobocie w Polsce może wzrosnąć. – Tym bardziej, że młodzi ludzie nie będą już tak chętnie emigrować z kraju – podsumowuje Jurkiewicz.

InfoPraca.pl

Reklamy