Gospodarka

Smart city – wady i zalety

Smart city to pojęcie, które określa zrównoważony ideał współczesnego miasta – ekologicznego i  nowoczesnego ośrodka, zarządzanego w sposób efektywny i oszczędny. Aglomeracje na całym świecie dążą do zyskania miana smart city. Dlaczego stało się to takie modne?

 

Korzyści i zagrożenia

 

Smart city to odpowiedź na zyskujące popularność trendy wykorzystywania nowoczesnych technologii w każdej dziedzinie życia, np. w transporcie, energetyce, ekonomii czy edukacji. Idea inteligentnych miast ma odzwierciedlać ten szybki rozwój technologiczny i angażować nowe funkcjonalności w systematyczne zmiany w życiu mieszkańców dużych aglomeracji. Zmiany te mają wpłynąć przede wszystkim na ułatwienie poruszania się po mieście i usprawnienie komunikacji, ale także ograniczyć wydatki na utrzymanie oraz zagwarantować dostęp do internetu w dowolnym miejscu. Tytuł smart city ma zapewniać lepsze funkcjonowanie niemal każdego aspektu życia w mieście, począwszy od niższych rachunków za energię, a skończywszy na usprawnieniu procesów zarządzania transportem. Tego typu gruntowne zmiany mogą jednak negatywnie wpłynąć na zatracenie dotychczasowego charakteru i niepowtarzalnego uroku niektórych aglomeracji, szczególnie tych cenionych ze względu na tradycyjny charakter, sporą liczbę zabytków oraz możliwość odbycia sentymentalnej podróży w czasie przez spacer uliczkami danego miasta.

 

Wpływ na społeczeństwo

 

Koncepcja smart city dąży do poprawienia komfortu życia mieszkańców inteligentnych miast przy równoczesnym ograniczeniu kosztów utrzymania. Realizację tych celów ma zapewnić nieustanny rozwój technologiczny i systematyczne wdrażanie nowatorskich rozwiązań do strefy użyteczności publicznej. Mieszkańcy miast są pozytywnie nastawieni do zmian tego typu i uważają je za zmiany na lepsze – koncepcja smart city zakłada bowiem poprawienie ich wygody oraz ograniczenie kosztów transportu, edukacji, utrzymania itp.

 

Smart city w Polsce

 

Większość polskich miast dąży do zyskania miana smart city, jednak ze względu na braki budżetowe ich działania opierają się przede wszystkim na zaspokajaniu bieżących potrzeb. Powstaje bardzo wiele inwestycji w rozwój koncepcji smart city w Polsce, jednak większość skupia się na tworzeniu nowych obiektów zamiast modernizowania starych. Minie jeszcze wiele lat nim duże polskie ośrodki będą mogły zyskać miano aglomeracji smart, bowiem koszt przekształceń dotychczasowych zabudowań na obiekty nowoczesne znacząco przekracza obecne budżetowe możliwości miast.

 

Smart city to trend, który z biegiem czasu będzie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie większość miast aspiruje do miana aglomeracji zaawansowanych technologicznie, jednak ze względu na ograniczone fundusze, udaje się to bardzo niewielu.

 

 

Źródło obrazka: [internet]

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com