Reklamy
Gospodarka Technologia

Telematyka czyli systemy monitorujące styl jazdy kierowców w Polsce

Jednym z pomysłów na powstrzymanie ogólnych wzrostów cen OC jest zastosowanie w ubezpieczeniach telematyki. Oto 3 rzeczy, które warto wiedzieć na temat pożyteczności systemów monitorujących styl jazdy kierowców.

 

  1. Telematyka pozwala obniżyć składki OC

 

Mówiąc ogólnie, telematyka to wszelkie rozwiązania telekomunikacyjne, informatyczne oraz automatycznego sterowania dostosowane do potrzeb obsługiwanych systemów fizycznych. W przypadku transportu telematyka pozwala monitorować styl jazdy kierowców, a także lokalizację samochodu.

 

Takie dokładne informacje o sposobie prowadzenia auta przez danego kierowcę są bardzo przydatne dla ubezpieczyciela – tłumaczy Paweł Kuczyński z porónywarki ubezpieczeń Ubea.pl. – Towarzystwa cały czas szukają przecież sposobów na jak najdokładniejsze oszacowanie prawdopodobieństwa, że osoba, której właśnie sprzedają ubezpieczenie, będzie sprawcą wypadku.

 

Jeżeli dany właściciel auta jeździ generalnie bezpiecznie, towarzystwo może sobie pozwolić na sprzedanie mu polisy po nieco niższej cenie (nawet jeżeli należy on do grupy kierowców o podwyższonym stopniu ryzyka, jest np. 22-letnim studentem z Warszawy).

 

  1. W Polsce wpływ telematyki na stawki OC jest jeszcze znikomy

 

W Polsce w tym roku dwa towarzystwa zdecydowały się przetestować rozwiązania telematyczne. Osobom, które zgodzą się na śledzenie ich stylu jazdy, Hestia oraz Link4  zaproponują składkę ubezpieczenia uzależnioną od tego, jak bezpiecznie prowadzą. W przypadku obu towarzystw monitorowanie stylu jazdy odbywa się za pośrednictwem aplikacji w telefonie. Aby mieć szansę na zniżkę na polisie, trzeba przejechać odpowiednią  liczbę kilometrów z włączoną aplikacją.

 

Wpływ telematyki na stawki OC jest na razie o wiele większy w zachodniej Europie (zwłaszcza w Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech) i w USA. Co ciekawe, monitorowanie stylu jazdy jest także popularne w takich krajach jak Rosja czy Indie.

 

W tych państwach ogólna niska kultura jazdy sprawia, że podstawowe stawki OC są tam bardzo wysokie – mówi Paweł Kuczyński. – Kierowcy wyróżniający się bezpiecznym stylem jazdy mogą więc dzięki telematyce zaoszczędzić spore kwoty.

 

  1. Monitorując styl jazdy, trzeba uważać na prywatność

 

Ciemną stroną rozwiązań telematycznych jest zagadnienie prywatności. Na razie nie jest to jeszcze wielki problem: nawet jeśli nie wierzymy zapewnieniom ubezpieczycieli, że gromadzą jedynie dane o stylu jazdy, zawsze możemy wyłączyć aplikację, kiedy chcemy zachować w tajemnicy daną podróż.

 

Trudniej chronić prywatność wtedy, kiedy monitorowanie informacji odbywa się dzięki urządzeniu montowanemu bezpośrednio w samochodzie, a taki jest właśnie najbardziej prawdopodobny kierunek rozwoju.

 

Osoby, którym zależy na utrzymaniu prywatności, a które jednocześnie chciałyby otrzymać niższą ofertę składki, mogą jednak znaleźć niższe ubezpieczenie w inny sposób, np. porównując przed kupnem ceny polisy w kalkulatorze OC.

 

Źródło obrazka: [internet]

Reklamy