Reklamy
Gospodarka

Jak zadbać o broń palną?

Chcąc być posiadaczem broni palnej, trzeba spełnić ściśle określone wymagania prawne. Aby zdobyć pozwolenie, przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiedni sejf do jej przechowywania. Przepisy prawne dokładnie określają rodzaj urządzenia, jakie się do tego nadaje, a polski rynek oferuje wiele ciekawych rozwiązań.

Sprawę przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji opisuje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014r. Zgodnie z nim posiadana broń i amunicja musi być ewidencjonowana. Na czas przechowywania broń ma mieć odłączony magazynek oraz być rozładowana i co najważniejsze musi być umieszczona w magazynie broni lub w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 (według normy PN-EN 14450).

Instytucją, która dopuszcza w Polsce takie urządzenia do użytkowania jest Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Wydaje on certyfikat zgodności z odpowiednią normą europejską. Wybór sejfów spełniających te specjalne wymogi jest naprawdę szeroki i na pewno każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego – opiniuje Anna Drożdżowska, Konsultant marketingu Konsmetal.

Dedykowana przechowywaniu broni seria to sejfy MLB oraz model SLB. Z racji rozmiarów głównie przeznaczone są dla właścicieli broni długiej, której w zależności od modelu można schować od 5 do nawet 14 sztuk. Dodatkowo zmieszczą się tam także wszelkie akcesoria, amunicja oraz broń krótka. Tę można trzymać także w standardowych produktach, oczywiście o ile posiadają odpowiednie certyfikaty. Przykładem są sejfy meblowe ML oraz lekkie SL. Istnieje możliwość wyposażenia ich w uchwyty na broń krótką, a także zamontowania w nich skrytki indywidualnie zamykanej. Ta opcja ma pozytywne opinie, ponieważ pozwala odseparować broń wraz z amunicją i całym dodatkowym sprzętem od reszty przedmiotów. To bardzo dobre rozwiązanie jeśli dostęp do sejfu ma więcej niż jedna osoba.

KONSMETAL

Reklamy