Aktualne dane z rynku potwierdzają, iż coraz częściej przedsiębiorstwa decydują się na zakup robotów. Mają one coraz szersze zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, branży spożywczej i kosmetycznej. Ich rosnąca popularność nie powinna jednak nikogo dziwić. Roboty stanowią bowiem przyszłość.

Najważniejszy sektor

Od samego początku największe zainteresowanie robotami wykazywał przemysł samochodowy. Nie ma się temu co dziwić. W przeciągu ostatnich pięciu lat liczba robotów używanych w zakładach motoryzacyjnych zwiększyła się niemal o 40%, i wskaźnik ten stale rośnie. Tego typu rozwiązania podyktowane są rosnącymi kosztami związanymi z utrzymywaniem kadry pracowniczej, ale także wydajnością pracy. Roboty przemysłowe są w tanie pracować 24 godziny na dobę, co przekłada się w pozytywny sposób na ilość realizowanych zamówień. Obecnie większość linii montażowych największych koncernów motoryzacyjnych posiada w pełni zautomatyzowaną produkcję. Aktualnie bardzo duża część procesów odbywa się przy współpracy robotów i ludzi, co w dodatkowym stopniu ułatwia i przyśpiesza wykonywanie zadań.

Branże stawiające na roboty

Jednym z popularniejszych zastosowań robotyki w przemyśle jest korzystanie z robotów podczas procesu magazynowania. Poprzez zastosowanie robotyki, całość procesu przebiega sprawniej, szybciej i bezpieczniej. Roboty w znacznym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia liczby wypadków, zredukowania ilości odpadów, a także optymalnego wykorzystania przestrzeni magazynowej. Stały postęp dotyczący rozwoju robotyki umożliwia korzystanie z tych urządzeń także w przemyśle spożywczym. Roboty wspierają i monitorują efekty produkcji. Na przykład podliczają ilość produktów opuszczających linię produkcyjną. Śledzenie procesu natomiast rozpoczyna się w momencie jego wytworzenia, a po moment w którym umieszczony jest on na półce magazynowej. Przemysł farmaceutyczny jest kolejnym, który chętnie korzysta z pomocy robotów. Tutaj są one w stanie składać opakowanie, pakować leki czy wspierać proces wysyłki towaru. Roboty szczególnie dobrze sprawdzają się na liniach produkcyjnych, które w wypadku farmacji wymagają dużej precyzji i dokładności. Maszyny te w szczególnie dobry sposób radzą sobie z wynajdywanie wadliwych lub niekompletnych leków, dbając o odpowiednią jakość końcową produktu. Branża lotnicza z kolei korzysta z robotyki niemal na każdym szczeblu. Są one obecne na płytach lotnisk, w wieżach kontrolnych i hangarach. Roboty są w stanie produkować elementy lotnicze, kontrolować przepływ bagaży czy uczestniczyć w konserwacji sprzętu lotniczego. Z czasem planuje się zastosowanie robotów przy kontroli pasażerskiej a także obsłudze klienta.

Robotyka stanowi przyszłość

Dynamiczny rozwój robotyki podyktowany jest chęcią optymalizacji pracy i redukcji kosztów. Wprawdzie zakup robota przemysłowego stanowi bardzo duży wydatek, jednak w dłuższej perspektywie czasowej jest to inwestycja tańsza niż zatrudnienie pracownika. Gdy dołączymy do tego niskie koszty i trwałość konstrukcji, okazać się może, że roboty są jedynym kierunkiem rozwoju jaki czeka naszą cywilizację.
Artykuł powstał przy współpracy z Corobotics.pl

Zobacz również