Reklamy
Handel

Polska Grupa Supermarketów liczy na powszechny zakaz handlu w niedziele

Powszechny zakaz handlu w niedziele – taki postulat forsuje Polska Grupa Supermarketów (PGS), sieć skupiająca polskie sklepy Top Market, Delica, Minuta8, przyłączając się do Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej oraz NSZZ Solidarność. PGS stanowczo protestuje jednak przeciwko pozwoleniom dla stacji benzynowych.

– Zakaz ten musi jednak obowiązywać wszystkie sklepy, tak aby uniknąć procederu handlu np. na stacjach benzynowych – podkreśla Michał Sadecki, prezes PGS.

PGS zwraca uwagę, że  zagraniczne sieci często otwierają swoje sklepy na stacjach benzynowych, omijając w ten sposób zakaz pracy w dni wolne od pracy. Szczególnie istotne jest rozwiązanie kwestii części stacji benzynowych, usytuowanych w centrach miast.

– Zagraniczne sieci zmusiły nas do pracy w niedzielę i polski przedsiębiorca musi dostosować się jeśli chce się utrzymać na rynku. Tymczasem uważamy, że 6 dni w tygodniu wystarcza na dokonanie zakupów a wszyscypracownicy branży handlu powinni mieć wolną od pracy niedzielę – podkreśla Michał Sadecki, prezes PGS.

Wyjątkiem – w opinii PGS – mogą być placówki w obiektach użyteczności publicznej, np. szpitale i stacje benzynowe usytuowane przy autostradach.

Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele i święta pozwoli – zdaniem PGS – na znaczne ograniczenie kosztówpracowniczych, polepszenie warunków pracy i poświęcenie czasu rodzinie przez przedsiębiorców prowadzących działalność handlową w formie jednoosobowej działalności.

PGS

Reklamy