Handel

Zakaz handlu w niedzielę – kogo nie obejmie?

Zapowiadany od jakiegoś czasu przez polski rząd zakaz handlu w niedzielę i święta niebawem może wejść w życie. Kontrowersyjny projekt ustawy pod koniec listopada został skierowany do sejmowej podkomisji.

 

Zakaz handlu w niedzielę

 

Projekt kontrowersyjnej ustawy trafił do Sejmu 2 września 2016 r. i od tamtej pory skutecznie podzielił Polaków. Ograniczenie handlu w niedziele i święta przez rząd uzasadniane jest dobrem osób pracujących w tej branży. Pracownicy sklepów od dawna domagają się wolnych weekendów, z czym solidaryzują działacze związków zawodowych. Propozycja nie przypadła natomiast do gustu właścicielom lokali handlowych, których wolny dzień pozbawia sporych utargów. Również klienci mają na ten temat podzielone zdania, ponieważ dla części z nich zakupy w ostatni dzień tygodnia to sprawdzone i wygodne rozwiązanie na cotygodniowe sprawunki.

 

W kogo uderzy?

 

Specjaliści przewidują, że wejście w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta może mieć poważne konsekwencje dla krajowego rynku pracy. Na skutek znaczącego zmniejszenia obrotów handlu detalicznego w Polsce, zatrudnienie może stracić nawet 35 tys. osób. W efekcie może ucierpieć cały budżet państwa, który straci część wpływów z podatków i składek społecznych pracowników.

 

Przedsiębiorstwa nie obawiają się wyłącznie konieczności redukcji etatów, ale także całkowitego bankructwa. Dla niektórych branż to właśnie zakupy w niedzielę przynoszą największą część zysków, ponieważ w tym dniu większość ludzi może odpocząć od codziennych obowiązków i zrelaksować się podczas spacerów po centrach handlowych. Eksperci wskazują, że w ten sposób zakaz handlu najbardziej uderzy po kieszeni zagraniczne sieci handlowe z branży odzieżowej.

 

Odstępstwa od reguły

 

Z projektu o zakazie handlu wynika, że miałby on dotyczyć większości placówek, jednak w ustawie przewidziano także szereg odstępstw od tej zasady. Zakaz handlu nie będzie obejmował m.in. sklepów opartych na indywidualnej działalności gospodarczej, sklepików z pamiątkami, aptek oraz piekarni. W projekcie ustawy umożliwiono także prowadzenie handlu w dwie kolejne niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia, a także w niedzielę przed Wielkanocą. Sprzedaż będzie mogła odbywać się również w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca oraz sierpnia, a także pierwszą niedzielę lipca.

 

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta wzbudza wiele kontrowersji zarówno wśród polityków, właścicieli sklepów, jak i wśród zwykłych obywateli. Wejście w życie tego projektu może mieć większy wpływ na polską gospodarkę niż dotąd przewidywano.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com