Reklamy
Inspiracja

Balkon, taras czy ogródek?

Rynek nieruchomości mieszkaniowych znajduje się w ożywieniu. Wzrasta zarówno poziom dostępnej podaży jak i aktywność nabywców, którzy mają coraz większe wymagania.

Dla mieszkańców zwłaszcza dużych miejskich osiedli, atutem może być przynależność do mieszkania takich powierzchni jak balkon, przestronny taras czy własny mały ogródek.

Analitycy z Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson w oparciu o portal otoDom.pl sprawdzili, jak przynależność dodatkowej „zewnętrznej” powierzchni mieszkania wpływa na ofertowącenę 1 mkw. powierzchni na trzech największych rynkach: w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. W krótkiej analizie uwzględniono wyłącznie oferty lokali z balkonem, tarasem lub ogródkiem, zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego.

W każdym z analizowanych miast, najczęściej występującą dodatkową powierzchnią zdecydowanie jest balkon. Jest to najprostsza forma „powiększenia” mieszkania. Najmniej jest mieszkań z ogródkami. Wynika to głównie z ograniczonych możliwości projektowania takich lokali – mogą się one znajdować wyłącznie na parterze budynku. Tarasy, które mogą znajdować się na dowolnej kondygnacji, stanowią już dużo większy odsetek oferty, zwłaszcza w Krakowie.


Udział w ofercie mieszkań z dodatkową powierzchnią zewnętrzną lokali z balkonem, tarasem lub ogródkiem, listopad 2015 r.

tab2

Źródło: opracowanie Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie portalu otoDom.pl

Analizując ceny mieszkań w wybranych trzech miastach wyraźnie widać, że mediana cena mieszkań z balkonem lub tarasem jest wyższa od mediany ceny wszystkich oferowanych mieszkań. Jedynie w Krakowie mieszkania z balkonem są nieznacznie tańsze, jednak mediana mieszkań z tarasem jest już o 10% wyższa. W przypadku mieszkań z przynależnym ogródkiem przeciętna wartość jest niższa. Wynika to z niższych ogólnych cen mieszkań na najniższych kondygnacjach.

Średnie ceny mieszkań w zależności od powierzchni dodatkowej w wybranych miastach, listopad 2015 (zł/mkw.)

Tab3

Źródło: opracowanie Działu Badań i Analiz na podstawie portalu otodom.pl

Agata Polińska poproszona o skomentowanie wyników badania stwierdziła, iż „dodatkowe powierzchnie typu balkon czy taras niewątpliwie zwiększają atrakcyjność mieszkania, a także jego funkcjonalność. Dotyczy to szczególnie mniejszych mieszkań, dla których dodatkowe kilka metrów na zewnątrz lokalu znacznie podwyższa komfort mieszkania. Warto również pamiętać, że taka powierzchnia może służyć nie tylko suszeniu prania, przechowywania różnych przedmiotów czy żywności, ale może pełnić również funkcje rekreacyjne i dekoracyjne”.

Aleksandra Kubicka, OtoDom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Reklamy