Reklamy
Inspiracja

Krakowski co-work KOMPANY zmieni się w hub startupowy

Kilka aktywnych osób* z krakowskiej sceny startupowej postanowiło zamienić biuro co-work KOMPANY w prężnie działający hub startupowy. O planach wspierania lokalnego ekosystemu startupowego rozmawialiśmy z Pawłem Nowakiem, znanym m.in z takich przedsięwzięć, jak Materialination.

 

Jak KOMPANY wesprze krakowską scenę startupową?

W tej chwili w Krakowie dzieje się bardzo dużo w temacie budowania społeczności startupowej. Wszyscy założyciele nowego KOMPANY już w niej uczestniczą. Teraz chcemy zaangażować się bardziej i udostępnić to znakomite miejsce dla wszystkich zainteresowanych.

Co wyróżnia waszą działalność?

Nasze działania opieramy na dwóch najważniejszych filarach:

1. Otwartości – chcemy wspierać każdą inicjatywę, która będzie potrzebować miejsca do pracy, naszej sieci kontaktów czy dowolnej innej pomocy, jaką jesteśmy w stanie zaoferować. Dobrej społeczności nie buduje się na „ja”, tylko na „my”. Każda inicjatywa na rzecz społeczności będzie mile widziana.

2. Wymianie wiedzy – w tej chwili w Krakowie odbywa się kilkanaście różnych spotkań/barcampów/konferencji miesięcznie. Wydaje nam się, że brakuje jeszcze w tym miksie mocnych pozycji warsztatowych i chcemy zapełnić tę lukę. Planujemy zmienić KOMPANY w miejsce, gdzie 1-3 razy dziennie odbywają się małe warsztaty dotyczące specyficznych tematów. Nie imprezy na 300 osób jak Hive53, Startup Stage czy KrakSpot, ale małe spotkania na kilka-kilkanaście osób.

Co Was wyróżni spośród innych biur co-work?

Hołdujemy zasadzie „give before you get”. W klasycznym co-worku wynajmujesz biurko, kłaniasz się na dzień dobry i do widzenia i tyle. Chcemy skupić osoby, dla których dzielenie się wiedzą jest naturalnym odruchem. Mamy 70-90 miejsc i każda jedna osoba będzie motywowana przez nas, żeby zrobić 10 minutowy warsztat raz w miesiącu. Po dołożeniu osób z zewnątrz chcemy docelowo zapełnić kalendarz kilkoma wydarzeniami dziennie.

Wzorem dla nas są najlepsze przestrzenie startupowe na świecie, gdzie biurko jest rzeczą drugorzędną, a największą wartością są wydarzenia i ludzie.

Będziecie selekcjonować członków KOMPANY?

Tak, chcemy świadomie wybierać ludzi. KOMPANY ma 600 metrów kwadratowych, ale to nie jest tak dużo jak się wydaje. Naszym długofalowym celem jest stworzenie kilku programów akceleracyjnych wspólnie z lokalnymi instytucjami finansowymi, a najważniejszym tematem będzie Internet of Things. Mamy ambicję zamienić Kraków w mekkę produktów IoT w Europie. Dlatego już teraz najchętniej przyjmujemy wszystkich, którym ten temat jest bliski.

Szukamy też lidera, który wspólnie z nami zrealizuje wszystkie opisane powyżej rzeczy i tonę innych. Jeśli ktoś z czytelników czuje się na siłach, do niedzieli prowadzimy rekrutację. Zgłoszenia tutaj.

 

*tymi osobami są: Kuba Krzych, Marek Przystaś, Zbigniew Woźnowski, Dominik Dryja, Piotrek Wilam, Marek Kapturkiewicz, Rafał Han, Richard Lucas i Paweł Nowak

Reklamy