Reklamy
Inspiracja

Na ratunek noclegowniom – wywiad z Pawłem Fornalskim, założycielem IdoSell Booking

Paweł Fornalski

Właściciele małych pensjonatów czy prywatnych apartamentów, których nie stać na drogie, kompleksowe systemy do rezerwacji – to grupa docelowa, do której Paweł Fornalski, znany ze stworzenia notowanej na NewConnect platformy IAI-Shop.com, kieruje swój nowy produkt. Udało nam się z nim porozmawiać o platformie IdoSell Booking.

 

Dlaczego IAI zdecydowało się stworzenie nowej usługi – IdoSell Booking?

Z dwóch powodów: altruistycznych oraz tych bardziej przyziemnych. Działaliśmy altruistyczne, ponieważ chcemy dokonać rewolucji w kolejnej branży, która służy ludziom w co najmniej tak istotnym i codziennym stopniu jak sklepy internetowe. Ten przyziemny powód, to oczywiście chęć zwiększenia przychodów. Nowa usługa umożliwi nam dalsze dynamiczne wzrosty przychodów oraz rozwój firmy w kolejnych latach.

Skąd pomysł na system dla branży hotelarskiej i obiektów noclegowych?

Pomysł na IdoSell Booking wziął się z połączenia życiowych obserwacji. Analizując to, co robimy na co dzień, znaleźliśmy niszę gdzie są duże niedostatki technologiczne i organizacyjne, a jednocześnie nasze doświadczenia w obsłudze e-commerce daje nam dużą przewagę i możliwości rozwoju.

Jak chcecie przekonać właścicieli obiektów, aby wdrożyli Wasz system i zastąpili nim obecnie używane systemy?

IdoSell Booking nie zastępuje dedykowanych aplikacji, które np. zarządzają dostępem do strefy spa, barem, kartami cyfrowymi do zamków itp. W przypadku klientów profesjonalnych, którzy mają wdrożone takie systemy, skupiamy się na integracji z nimi, tak aby obsługa hotelu dalej pracowała wyłącznie poprzez swoją aplikację. Przykładem jest partnerstwo z firmą Adith, producentem popularnego w północno-zachodniej Polsce, systemu X2, z którym oferujemy już teraz pełną integrację.

Czy znaleźli się już pierwsi klienci? Co cenią w proponowanym rozwiązaniu?

Oczywiście tacy klienci już są. Przez ostatnie pół roku prowadziliśmy z ukrycia testy i pierwsze wdrożenia. W naszym rozwiązaniu klienci cenią to, że aplikacja robi dokładnie to co powinna, genialnie organizując proces rezerwacji i płatności przez internet, mobile i social media. W usługach turystycznych bardzo ważna jest obsługa wielu języków i walut, dlatego klienci doceniają również możliwość sprzedaży rezerwacji dla zagranicznych gości.

Kalendarz rezerwacji IdoSell Booking dostępny jest obok naturalnie polskiej, także w angielskiej i niemieckiej wersji językowej oraz akceptuje międzynarodowe płatności. Dodatkowym argumentem jest niska, w porównaniu z innymi rozwiązaniami cena, gdyż pobieramy tylko 1% prowizji od rezerwacji prowadzonych przez stronę. Dla porównania w serwisach typu Booking.com prowizje często przekraczają 20%

Czy kierujecie swój produkt także do klientów spoza Polski?

Od początku produkt będziemy kierowali na rynki zagraniczne. Jeszcze do końca roku będzie on oferowany w Wielkiej Brytanii i Niemczech, czyli krajach, gdzie oferujemy również IAI-Shop.com (IdoSell Shop). IdoSell Booking jest systemem znacznie prostszym do sprzedaży, co pozwoli nam zbudować zaufanie do marki IAI i z pewnością ułatwi to długoterminowo również sprzedaż IdoSell Shop, czyli nazwy eksportowej IAI-Shop.com, naszego systemu do prowadzenia sprzedaży towarów w Internecie.

W jaki sposób finansowane jest przedsięwzięcie? Na kiedy planujecie przekroczenie progu rentowności?

Rozwiązanie było finansowane ze środków własnych, wspartych dofinansowaniem ze środków unijnych (PO IG 1.4 ). W wariancie optymistycznym całkowity zwrot z inwestycji może nastąpić na przełomie 2014 i 2015 roku.

W czym IdoSell Shop jest lepszy od konkurencyjnych rozwiązań?

Rozwiązania konkurencyjne są drogie, kompleksowe i skomplikowane. To dlatego 90% obiektów noclegowych, w które wliczamy również apartamenty prywatne, agroturystykę, małe pensjonaty, nie są obecne w Internecie. Stanowią białą plamę. Jeżeli ktoś nie wierzy, niech się zastanowi czy domek letniskowy, w którym był ostatnio w Zakopanym czy Rewalu, posiada rezerwacje internetowe? Nie mam na myśli strony z podanym numerem telefonu.

To właśnie z myślą o wypełnieniu tej białej plamy został stworzony IdoSell Booking. Był on od początku świadomie budowany z myślą o tym, aby być systemem prostym w obsłudze, chociaż inteligentnym, z wieloma funkcjonalnościami, ale tak zaprojektowanymi, aby mógł je obsłużyć mało zaawansowany użytkownik. Ponadto umożliwia uruchomienie rezerwacji internetowych w swoim pensjonacie w ciągu dosłownie 10 minut.

Budowa tego systemu była ciekawym wyzwaniem, gdyż IAI-Shop.com jest systemem rozbudowanym i dedykowanym profesjonalistom. IdoSell Booking niejako postawiliśmy w opozycji do wszystkiego co do tej pory znaliśmy i robiliśmy z sukcesem.

Reklamy