Przyjaźń i muzyczna pasja były dla nich inspiracją do wspólnego projektu. Zróżnicowane wykształcenie oraz udział w projekcie Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii pomogły im rozwinąć skrzydła. Adam Giera i Marcin Walicki opowiadają, jak odważyli się na założenie własnej Szkoły Gitary.

Wszystko zaczęło się dwa lata temu, gdy studiowali w Poznaniu i dorabiali, udzielając korepetycji z gry na gitarze. Adam Giera i Marcin Walicki postanowili połączyć siły i założyć wspólną Szkołę Gitary. Swoim pomysłem zaciekawili Ilonę Wrotyńską i w ten sposób stworzyli interdyscyplinarny zespół ludzi o różnych zainteresowaniach i profesjach, lecz wielką motywacją do realizacji wspólnego projektu. Studiowali na innych uczelniach (Adam i Ilona – Uniwersytet Przyrodniczy, Marcin – Uniwersytet Ekonomiczny), dzięki czemu Szkoła Gitary powstała na bazie różnorodnych doświadczeń i umiejętności.

- Dość szybko napotkaliśmy pierwsze trudności; przede wszystkim brakowało nam wiedzy w tematach wykraczających poza obszar muzyki. Uzupełniliśmy te braki, uczestnicząc w szkoleniach z Zarządzania Innowacjami organizowanych przez Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii – mówi Adam Giera – Dzięki SCITT otrzymaliśmy również środki na realizację naszego pomysłu (15 000 zł w konkursie na Vouchery Innowacji) i to była kluczowa pomoc, która pozwoliła przejść z etapu planowania i marzeń do realizacji pomysłu – dodaje Marcin Walicki.

Idea interdyscyplinarności pomagała na każdym kroku – autorom Szkoły Gitary cennych rad udzielali  także znajomi pracujący w innych branżach (informatycy, specjaliści od reklamy). Kompleksowe know-how wraz ze stałą opieką dostali natomiast od Menadżerów Innowacji SCITT, którzy od tej chwili pozostają z nimi w stałym kontakcie, oferując możliwość skonsultowania każdej wątpliwości.

- Zdecydowanie można stwierdzić, że gdyby nie projekt SCITT, nasz pomysł nie miałby szans na realizację w tak krótkim czasie – mówi Marcin Walicki.

Aktualnie kształt Szkoły Gitary ewoluuje, ponieważ nie wszystkie założenia pomysłu udało się wprowadzić w życie. Zespół uszczuplił się z powodu wyjazdu Ilony. Zasadniczą rolę w przemianach projektu odegrały jednak doświadczenia zdobyte dzięki próbie sił w prawdziwych warunkach rynkowych. Na obecną chwilę Szkoła Gitary jest zajęciem „po godzinach”, ale Adam i Marcin nie tracą zapału i pracują nad tym, by muzyka stała się ich głównym sposobem na życie.

- Po czasie dostrzegamy wiele zależności rynku edukacyjnego, na które wcześniej nie zwróciliśmy uwagi. Ważnym aspektem naszego nauczania miała być platforma internetowa, jednak widzimy, że ludzie bardzo chcą poznawać muzykę dosłownie z bliska. Gra na instrumencie to wspaniała pasja, lecz skomplikowana, więc uczniowie cenią odpowiedni kontakt z nauczycielem – tłumaczy Adam Giera – Przemiany naszej szkoły są związane z obserwacją tych potrzeb. Uznaliśmy, że można połączyć przyjemne z pożytecznym: pomóc ludziom, być blisko muzyki i przy okazji zarabiać pieniądze – dodaje Marcin Walicki.

Zmiany nie wpłynęły na ich motywacje. Wciąż czerpią siły z muzycznej pasji, a także przyjacielskiej solidarności. To ona była źródłem inspiracji do wspólnego projektu, zaś praca nam nim – dobrym egzaminem przyjaźni, w tym przypadku zdanym. Osobom, które stoją na początku drogi w realizacji pomysłu, Marcin i Adam radzą wyzbycie się wątpliwości i podjęcie konkretnych działań.

- Trzeba po prostu próbować, zwłaszcza w urozmaiconych branżowo zespołach. Ludzie z różnych środowisk patrzą na problem z wielu perspektyw – tłumaczy Adam Giera – Studia są tylko trampoliną do poznania świata i jak widać na naszym przykładzie, połączenie zróżnicowanego wykształcenia i praca pod okiem dobrych mentorów (Menadżerowie Innowacji) może być czynnikiem waszego sukcesu - dodaje.

Zespoły interdyscyplinarne w ramach Studenckiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii – jak to działa? Tworzenie zespołów interdyscyplinarnych w ramach projektu SCITT ma na celu wsparcie studentów w rozwijaniu ich innowacyjnych pomysłów. Połączenie wiedzy i umiejętności osób z różnych dziedzin pozwala na uzyskanie efektu synergii, który może skończyć się nawiązaniem stałej współpracy (np. w ramach firmy).

Masz grupę znajomych, z którymi chciałbyś popracować nad Waszym projektem pod okiem doświadczonych mentorów? A może działasz samodzielnie i chcesz dołączyć się do innego zespołu interdyscyplinarnego? Skontaktuj się z jednym z Menadżerów Innowacji stacjonujących na pięciu wielkopolskich uczelniach. Ich nazwiska wraz z danymi kontaktowymi znajdują się na stronie projektu : www.scitt.paip.pl w zakładce „Jak działa SCITT”.

 

scitt logotypy unijne


Zobacz również