Reklamy
Inwestycje

Bitcoin – czym jest i czy warto w niego zainwestować w czasie pandemii?

Gdy świat staje przed obliczem ogromnego kryzysu gospodarczego wywołanego szalejącą pandemią koronawirusa, wiele osób zastanawia się, w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć swoje pieniądze. Co niektórzy szukają nawet sposobów na pomnożenie zgromadzonego dotąd kapitału. W poszukiwaniu aktywu, który ma okazać się najlepszą możliwą inwestycją, można trafić na informacje o Bitcoinie. Czym jest i czy faktycznie warto go zakupić w obecnej sytuacji?

Bitcoin (BTC) to najpopularniejsza kryptowaluta, czyli inaczej mówiąc, waluta wirtualna, która nie posiada fizycznej, namacalnej formy. Nie oznacza to jednak, że przez to jest mało wartościowa. Wręcz przeciwnie – powstały w 2009 roku aktyw, mimo różnych perturbacji, dziś można uznać za bardzo cenny. Co więcej, stanowi on powoli coraz chętniej respektowany środek płatniczy. Bitcoin, w dużym uproszczeniu, istnieje za sprawą skomplikowanej i zaawansowanej kryptografii opartej na tzw. sieci P2P. Najważniejszą cechą tej kryptowaluty jest fakt, że nie odpowiada za nią żadna centralna i nadrzędna instytucja. Ponadto ma on charakter deflacyjny – oznacza to, że liczba wirtualnych monet, które trafiają do sieci za sprawą komputerów o ogromnej mocy obliczeniowej, z czasem się zmniejsza, a ich maksymalna ilość w obiegu nie przekroczy 21 milionów.

Operacje za pomocą tej kryptowaluty są proste i legalne. Handel Bitcoin możliwy jest np. za sprawą platform inwestycyjnych. Transakcje, choć anonimowe, rejestrowane są w czymś na wzór ogólnodostępnej księgi rachunkowej, która zawiera informacje o adresach IP użytkowników, którzy brali udział w dokonywaniu płatności.

 

Zalety Bitcoina

Bez dwóch zdań, największym atutem korzystania z Bitcoinów jest po prostu wygoda ich użytkowania. Zarówno inwestycja w kolejne wirtualne monety, jak i dokonywanie zakupów za pomocą BTC może odbywać się w niemal dowolnym miejscu z dostępem do sieci. Nie bez znaczenia jest także fakt, że transakcje są niezwykle klarowne i transparentne – nie biorą w nich udział pośrednicy, a monety trafiają bezpośrednio na konto odpowiedniego użytkownika biorącego udział w przedsięwzięciu. Operacje na Bitcoinach są także bezpieczne, choć przed zakupem najstarszej na świecie kryptowaluty należy dokładnie przeanalizować, czy inwestycja w nią okaże się opłacalna. Tak jak z każdym innym aktywem, może okazać się, że kurs Bitcoina, z różnych powodów zacznie spadać, a my utracimy swoje oszczędności.

Co ważne – Bitcoin jest poniekąd odporny na inflację, a to zasługa tego, co zostało już wspomniane wcześniej – to kryptowaluta o deflacyjnym charakterze. Ilość monet, które trafią ostatecznie do obiegu, jest ograniczona i nie ma możliwości, by jakakolwiek instytucja była w stanie dodać od siebie kolejne BTC, gdy ich wydobycie po prostu się zakończy.

 

Wady Bitcoina

Bitcoin to wciąż stosunkowo młody aktyw i mimo wielu dostępnych w sieci wartościowych materiałów dotyczących inwestycji w kryptowaluty, nosi on znamiona pewnej niepewności. Trudno bowiem określić, jak zachowa się kurs BTC w określonych sytuacjach gospodarczych. Ludzie wciąż „uczą się” Bitcoina i obserwują jego zachowania.

Samo użytkowanie BTC ma jeden znaczący problem – w Polsce wciąż niewiele jest firm, które akceptowałyby dokonywanie płatności w tej walucie. Sytuacja ta powoli się zmienia, ale pewnie upłynie kilka lat, gdy transakcje wirtualnymi pieniędzmi staną się całkowicie powszechne.

 

Czy warto teraz zainwestować w Bitcoina?

Trwająca pandemia koronawirusa sprawiła, że oczy nawet początkujących inwestorów, zaczęły kierować się w stronę różnych aktywów inwestycyjnych. Pomimo obaw wielu ekspertów, Bitcoin w tym trudnym czasie radzi sobie bardzo dobrze. Kurs kryptowaluty systematycznie rośnie, a ci, którzy zakupili go kilka miesięcy temu, z pewnością liczą, ile udało im się w ten sposób zarobić.

Czy zatem warto inwestować w BTC teraz? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Kurs w czasie pandemii rośnie, a to nie są korzystne warunki do ulokowania kapitału w tym aktywie. Z drugiej strony, za kilka tygodni dojdzie do tzw. halvingu, czyli planowanego zmniejszenia wydobycia Bitcoinów (do obiegu trafi mniej nowych monet). Eksperci przekonują, że cena BTC zanotuje kolejne skoki. Nie jest to jednak tak oczywiste. W standardowej sytuacji rynkowej nie jest łatwo przewidzieć, jak zachowają się notowania kryptowaluty. W czasie pandemii koronawirusa sztuka ta jest jeszcze trudniejsza. Dlatego przed zakupem BTC należy wiedzieć, że każda inwestycja, może okazać się chybiona.

 

Reklamy