Inwestycje

Fundusze z nowej perspektywy unijnej już przekładają się na nowe inwestycje

Po intensywnym okresie domykania inwestycji rozliczanych ześrodków z minionej perspektywy unijnej coraz częściej będziemy słyszeć o rozpoczynaniu zupełnie nowych przedsięwzięć. Będą one już finansowane ze środków przeznaczonych na lata 2014-2020. Cele poszczególnych programów unijnych są mocno zróżnicowane.

Mają one jednak za zadanie przyczyniać się do rozwoju państw i regionów. Nie ma chyba osoby, która gołym okiem nie dostrzegła zauważalnych zmian, jakie zaszły w naszym kraju w ostatnich latach. Logo UE możemy najłatwiej spotkać w nowych tramwajach i autobusach, na ścianach budynków instytucji publicznych, czy też przy nowych drogach. Nowa infrastruktura zdecydowanie ułatwiła i usprawniła nie tylko przemieszczanie się po naszym kraju, ale także codzienne życie mieszkańców wielu miejscowości.

Ale inwestycje unijne to nie tylko drogi, tory, edukacja, ale także szlaki wodne i nabrzeża. W województwie warmińsko-mazurskim jedną z pierwszych inwestycji finansowanych ze środków unijnych na lata 2014-2020 jest budowa nowej przeprawy dla pieszych nad malowniczym przesmykiem Mikołajskiego i Tałt.

Inwestycja opiewająca na kwotę niemal 6,2 mln zł jest ważna z co najmniej kilku powodów. Obecna, licząca 40 lat konstrukcja wymagała już pilnego remontu, gdyż zagrażała przepływającym pod nią jednostkom. Samorząd zdecydował się na budowę nowej kładki od podstaw. Co istotne projekt nowej konstrukcji został wybrany przez mieszkańców w internetowym głosowaniu. Nowy most dla pieszych będzie przypominał rozpięty żagiel. W jego pobliżu znajduje się wioska żeglarska, a ponieważ będzie roztaczał się z niego widok na marinę, jak i na dwa jeziora z pewnością będzie cieszył się dużą popularnością. Jeśli dodamy do tego plan efektownego oświetlenia nowej kładki światłami LED to jasnym staje się fakt, iż Gmina Mikołajki zyska nową wizytówkę. Burmistrz Mikołajek nie ukrywa, iż liczy na to, że stanie się to jeszcze przed sezonem turystycznym.

To są tylko niektóre przykłady inwestycji poczynionych w województwie warmińsko-mazurskim. Jak twierdziMarek Klamut z firmy Treeneo, która zajmuje się inwestowaniem w nieruchomości gruntowe na Warmii i Mazurach, jest to sygnał, że w niedługim czasie ten region zacznie być dużą konkurencją dla reszty województw.

– Mamy nowe lotnisko, specjalne strefy ekonomiczne zachęcają przedsiębiorców do rozwijania swojejdziałalności w regionie, a piękne krajobrazy przyciągają turystów. Coraz więcej osób również zaczyna rozglądać się za zakupem ziemi na Mazurach, nie tylko po to, aby tam zamieszkać, ale też pod kątem inwestycyjnym. – Podkreśla Marek Klamut z Treeneo.

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com