Reklamy
Inwestycje

Inwestycje w koniaki

Koniak to jeden z najszlachetniejszych trunków. Przedmiot pożądania koneserów dobrego smaku oraz kolekcjonerów. Inwestycja w ten trunek może przynieść wysokie zyski.

Koniak jest destylatem wina. Dla jego wyprodukowania potrzebne są minimum dwa lata leżakowania w dębowych beczkach ze stuletnich drzew z regionu Limousin lub Tronćais. Jest to warunek aby powstał wyjątkowy trunek. Uzyskany tą drogą destylat przelewa się go do szklanych pojemników. Koniaki są cenione za swój wyjątkowy charakter na całym świecie. Największą popularnością cieszą się jednak w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Rosji. Szacuje się, że roczny eksport koniaku stanowi 170 mln butelek.

Najpopularniejsze marki koniaków to: Hennessy, Remy Martin, Martell, Courvoisier. Jednak najwyżej oceniane są marki producentów mniejszych, stawiających przede wszystkim na jakość jak: Tiffon, Bache-Gabrielsen czy Hardy.

Rynek inwestycyjny koniaku istnieje już od dawna i jest niezwykle perspektywiczny a miłośnicy tego trunku są gotowi zapłacić za niego duże kwoty. W szczególności cenne są limitowane edycje najwyższej klasy koniaków pochodzących od najlepszych producentów.

Na cenę koniaku ma decydujący wpływ jego unikatowość, od której zależy potencjał inwestycyjny. Na przykład na aukcji La Part des Anges butelka Martell Cordon Bleu Centenary Edition została sprzedana za 21 tys. EUR. Najdroższy koniak w historii został wyceniony na 2 mln dolarów.

Koniak Gautier 1762 został wpisany do księgi rekordów Guinnessa, jako najstarszy koniak sprzedany na aukcji publicznej. Butelkę tego unikatowego trunku kupiła firma Wealth Solutions a szlachetny trunek został użyty do produkcji Cognac Watch – pierwszego zegarka z kroplą tego alkoholu.

Inwestycje w koniaki można realizować on-line, a zakupiona butelka nie opuszcza miejsca przechowywania, gdzie znajduje się w odpowiednich warunkach i jest ubezpieczona. Można też nabyć trunek na aukcji i zabrać go na przechowywanie w domu lub wynajętej skrytce. Aukcje koniaków organizują największe domy aukcyjne, takie jak Christie’s, Sotheby’s, Bonhams. Najlepsze koniaki sprzedają też w wyspecjalizowane sklepy – Cognac Expert, Whisky Exchange, Old Liquors.

Od kilku lat kolekcjonerskie edycje rzadkich koniaków stają się przedmiotem zainteresowania Polaków. Producenci tego trunku dostrzegają już potencjał naszego rynku, o czym świadczy zorganizowanie przez dom koniakowy Tiffon w naszym kraju światowej premiery swojego najstarszego trunku. W Polsce można inwestowaćna rynku koniaków poprzez firmę Wealth Solutions.

Rentowność inwestycji w koniak zależy od reputacji producenta, czyli domu koniakowego. Największe zyski mają szansę przynieść inwestycje w koniaki pierwszych dziesięciu producentów spośród 200 funkcjonujących w okolicach miasta Cognac.

Inwestycje w szlachetne koniaki należą do najbardziej ekskluzywnych i nobilitujących a jednocześnie kosztownych. Umiejętnie zbudowany portfel koniaków z innymi alkoholami może przynieść duże zyski w średnim lub długim terminie. Należy się też liczyć, że tego rodzaju inwestycje wymagają niejednokrotnie zamrożenia kapitału na wiele lat. Stanowią one interesującą alternatywę wobec inwestowania na rynku akcji.

Jan Mazurek, Ekspert Mennicy Wrocławskiej Grupa Goldenmark

Reklamy