Inwestycje

Inwestycje w trunki

Ceny wina rządzą się własnymi prawami. W czasach giełdowych spadków stanowią interesującą alternatywę inwestycyjną.

Wino

Bodaj najbardziej znanym i popularnym z „inwestycyjnych” alkoholi  jest wino. Jego cena zależna jest od wielu czynników takich jak: marka, klasa jakości,podaż i popyt, źródło pochodzenia, reputacja winnicy, rocznik oraz wiek. Nie bez znaczenia pozostaje swoista moda jak niektóre szczepy czy też opinie uznanych autorytetów takich jak Robert Parker, James Suckling i Jancis Robinson Wina najcenniejszych marek podlegają ścisłej kontroli w procesieprodukcji a ich jakość i wysoki standard potwierdza Certyfikat Institut D’Appellations d’Origine.

Wina z francuskiego regionu Bordeaux dzierżą prymat pośród win inwestycyjnych. Jako aktywa inwestycyjne cenione są także wina włoskie, zwłaszcza toskańskie, wina z innych regionów Francji a także wina z krajów tzw. „Nowego Świata”. Poprzez odpowiedni dobór win można zbudować zyskowny portfel inwestycyjny.

Na szczególną uwagę zasługuje zakup wina na rynku pierwotnym (en primeur). Wina z dobrych roczników , butelkowane po ok. 3 latach mogą  osiągać wysokie stopy zwrotu w dłuższej perspektywie. Na jakość wina istotny wpływ ma rocznik, a konkretnie pogoda jaka była w danym roku. Gorsze roczniki, wprawdzie szybko drożejące na początku, nie dają już takiej możliwości.

Natomiast za lepsze wina należy zapłacić więcej lecz  potencjał wzrostowy ich cen jest wyższy i dlatego są one najbardziej odpowiednie dla inwestycji długoterminowych.

Na świecie uprawia się wiele szczepów winnych, pozwalających na uzyskanie najróżnorodniejszych win. Oto kilka najważniejszych:

Cabernet Sauvignon – król szczepów win czerwonych – pozwala na uzyskanie najznakomitszych na świecie win, pełnych elegancji, finezji i bukietem zapachów, zazwyczaj o rubinowej barwie. Zawiera dużo tanin, stąd częstokroć mieszane jest z winami innych szczepów. Doskonałe dla wieloletnich inwestycji.

Merlot – daje również dobrze zbudowane, szlachetne wino o głębokiej barwie. Nuta śliwek, wiśni, owoców leśnych, fiołków, pomarańczy, przypraw i czekolady zadowoli każdego konesera. Posiada niższe niż Cabernet Sauvignon natężenie tanin.

Shiraz/Syrah – najważniejsze uprawy w Australii, Afryce Południowej, Chile, Kalifornii i Francji. Daje bardzo dobre wino. To jedna z najlepszych odmian winorośli, z owocami pozwalającymi uzyskać dość ostry smak. Może być przechowywane przez długi okres czasu, stąd nadaje się do inwestycji długoterminowych.

Pinot Noir – pozwala uzyskać wino o pełnej tęczy barw: wiśniowa, purpurowa, czerwień oraz brąz. Pełnia doznań smakowych to: wiśnie, truskawki, porzeczki a dopełnieniem są subtelnie działające taniny.

Tempranillo – uprawiane głównie w Hiszpanii i Argentynie. Szczep ten daje wino o wiśniowym kolorze. Elegancki bukiet z wyczuwalną nutą leśnych owoców. Często mieszane z winami.  Nadaje się dla średnio- i długoterminowych inwestycji.

Chardonnay – to król szczepów win białych. Posiada niezwykle bogaty smak, w którym można wyczuć różne owoce: jabłka, brzoskwinie, i owoce tropikalne. Dopełnieniem jest nuta orzechy, karmelu czy miodu.  Wino to nie może być leżakowane tak długo, jak czerwone. Ze szczepu tego wyrabia się wiele szampanów.

Sauvignon Blanc – pozwala na wyprodukowanie łagodnego wina. Intensywny zapach owoców cytrusowych. W smaku może przewodzić na myśl zielone jabłka,  gruszki,  agrestu, porzeczkę,  melony i mango z domieszką ziół. Nie może być długo leżakowane więc nie nadaje się na długoterminowe inwestycje.

Każda winnica produkuje co roku określoną ilość wina.  Nie można w przyszłości więcej doprodukować trunku z danego rocznika, co czyni go produktem unikalnym., W efekcie ilość wina dostępnego z najlepszych roczników na rynku z czasem się zmniejsza, a to ma wpływ na wzrost ich cen. Najlepsze wina , chociaż ich ceny są niejednokrotnie bardzo wysokie znajdują szybko zbyt, gdyż zwieksza się liczba zamożnych ludzi na świecie, których stać na rozkoszowanie się najsmaczniejszymi z trunków.

Analiza dotychczasowych wyników potwierdza, że inwestycje w wino przynoszą w kilkuletniej perspektywie wyższą stopę zwrotu niż inwestycje w akcje lub wielu surowców. Przyjmuje się, że okres inwestowania w wino nie powinien być niższy niż 5 lat. Jak wskazuje analiza indeksu Liv-ex Investables, w ciągu ostatnich 25 lat średnia stopa zwrotu dla inwestycji w wino wyniosła 115 %.

Budową portfela inwestycyjnego, która obejmuje wybór win, organizację przechowywania, ubezpieczenie, okresową wycenę oraz pomoc przy odsprzedaży, zajmują się wyspecjalizowane podmioty. Miejscem przechowania win inwestycyjnych są specjalne skarbce, z monitorowaną temperaturą i wilgotnością, usytuowane głównie na terenie Anglii, która odgrywa kluczową rolę w światowym obrocie winem.

W Polsce inwestycję w wino można zrealizować poprzez Wealth Solutions, która rekomenduje zindywidualizowany portfel inwestycyjny za minimum 5 tyś. funtów brytyjskich.

Jan Mazurek, Ekspert Mennicy Wrocławskiej Grupa Goldenmark

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com