Reklamy
Inwestycje

Inwestycje w whisky

Dla Szkotów whisky jest jednym z symboli narodowych. Dlainwestorów może być alternatywną formą pomnażania kapitału. Whisky powstaje zaledwie z trzech składników: wody, słodowanego jęczmienia oraz drożdży.

Jeśli pochodzi z jednej destylarni i nie jest zmieszana z inną whisky to nazywana jest single malt, lub single cask, gdy jest z jednej beczki. Słód poddawany jest podwójnej destylacji w miedzianych alembikach, następnie destylaty leżakują przynajmniej 3 lata w beczkach po sherry lub burbonie.

Większość whisky jest wytwarzana według podobnego procesu produkcyjnego, jednakże smakami i aromatami mogą różnić się znacznie między sobą. Wpływ na to mają zarówno różnice w składnikach: wodzie, słodzie jęczmiennym, drożdżach, ale także technologia każdego z etapów produkcji – suszenia słodu, fermentacji czy destylacji.

Jakość whisky zależy również od okresu leżakowania. Największą wartość inwestycyjną przedstawia whisky single malt, o wysokiej jakości, wypuszczana na rynek w krótkich, limitowanych edycjach. W szczególności najwyższy potencjał wzrostu wartości mają inwestycje w whisky leżakującą w beczkach, która została wyprodukowana kilkadziesiąt lat temu przez destylarnie, które obecnie nie prowadzą już działalności. A pozostałe po nich zapasy maleją z każdym rokiem.

Dlatego ich dostępność na rynku w naturalny sposób z czasem spada i nie ma możliwości wznowienia ich produkcji. Jednak dzięki rosnącemu popytowi powstają nowe dystylarnie.

Japończycy wraz z otwarciem się na świat w połowie wieku XIX, zaczęli przyswajać zachodnie zwyczaje i kopiować tamtejsze produkty. Naród ten stał się mistrzem w tym zadaniu i zaczął produkować whisky w taki sam sposób, jak Szkoci. Takie podejście zaowocowało powstaniem jednych z najlepszych trunków na świecie. Po nią również chętnie sięgają kolekcjonerzy i inwestorzy.

O wartości danej butelki whisky decyduje jej wiek, rocznik, jakość, renoma destylarni, czy prowadzi ona jeszcze produkcję, sposób zabutelkowania, liczba wypuszczonych na rynek butelek, dostępność na rynku, oprawa oraz rozpoznawalność danej edycji. Te cechy budują unikatowość produktu i tworzą jego wartość w oczach kolekcjonerów. Zakup takiej whisky jest sposobem na dobrą inwestycję.

Wśród wytrawnych inwestorów rośnie zainteresowanie inwestycjami w whisky. Lecz to głównie szkocka i japońska single malt z limitowanych edycji jest przedmiotem najwyższego zainteresowania inwestorów i kolekcjonerów.

Ceny rynkowe whisky są kształtowane w wyniku działania sił podaży i popytu. Ten rośnie z każdym rokiem,podaż single malt whisky jest nieelastyczna, co wynika z długiego okresu leżakowania. Ceny whisky osiągają astronomiczne wielkości. Na przykład za butelkę 64-letniej whisky Macallan o pojemności 0,7l zapłacono na aukcji 460 tys. dolarów.

Portfele inwestycyjne whisky można budować na trzy sposoby:

zakup kolekcjonerskich butelek i wystawienie ich na platformie transakcyjnej,
zakup beczki (lub jej części) whisky, zabutelkowanie oraz wystawienie wszystkich butelek na sprzedaż,
portfel mieszany: zakup butelek kolekcjonerskich oraz beczki (lub jej części), zabutelkowanie whisky, wystawienie wszystkich butelek na sprzedaż.

Zakupiona przez inwestora whisky jest ubezpieczona do poziomu jej wartości rynkowej i przechowywana w profesjonalnym magazynie. Firma Wealth Solutions pomaga w budowie inwestycyjnych portfeli whisky i zdobywa dla swoich klientów najrzadsze trunki.

Rynek whisky jest przede wszystkim miejscem kolekcjonerów i miłośników poszukujących wyjątkowych, rzadkich butelek tego trunku. Lokowanie kapitału na tym rynku, polegające na budowaniu wartościowej kolekcji alkoholi, przypomina inwestycje w dzieła sztuki.

O potencjale inwestycyjnym whisky świadczy m.in. Rare Whisky 100 Icon Index, obejmujący ceny stu butelek whisky o największym potencjale inwestycyjnym. Od 2009 roku do 2016 roku wzrósł on o 250 proc., co daje roczną stopę zwrotu 18 proc.

whisky

Źródło: Rare Whisky 101 Ltd

Jan Mazurek, Ekspert Mennicy Wrocławskiej Grupa Goldenmark

Reklamy