Inwestycje

Rada ds. Innowacyjności bez obszaru ochrony zdrowia?

Pan premier Mateusz Morawiecki 11 stycznia powołał Radę ds. Innowacyjności, która ma zająć się między innymi opracowaniem Białej Księgi barier utrudniających innowacyjność. Ma ona posłużyć do przygotowania projektu zmian w ustawie o innowacyjności.

W skład Rady weszli wicepremierowie: Mateusz Morawiecki, Piotr Gliński, Jarosław Gowin, minister cyfryzacji Anna Streżyńska, minister skarbu Dawid Jackiewicz, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, ministerfinansów Paweł Szałamacha i minister środowiska Jan Szyszko. To niewątpliwie bardzo słuszna decyzja, nadająca wreszcie odpowiednią rangę innowacyjności w naszym państwie.

Nasze zdziwienie budzi jednak fakt, że w składzie Rady nie znalazł się minister zdrowia. Jak wykazały badania TNS Polska  z 2014 roku 60% Polaków twierdzi, że najważniejszym obszarem tworzenia innowacyjnych rozwiązań i produktów powinna być ochrona zdrowia. Na znacznie dalszych miejscach w tym sondażu uplasowała się gospodarka (39%), bezpieczeństwo (38%), praca (31%)  i nauka (30%). Okazuje się, że dla obywateli naszego kraju hasło „Zdrowie jest najważniejsze” ma swoje odzwierciedlenie również w odniesieniu do innowacji.

Konkluzje Rady Europy z 2011 r. wskazują innowacje w ochronie zdrowia jako ważny czynnik poprawiającyjakość i długość życia obywateli, co w sytuacji narastającego problemu starzejącego się społeczeństwa nabiera szczególnego znaczenia. Rada Europy zwraca również uwagę na wpływ innowacji w ochronie zdrowia dla poprawy funkcjonowania i zwiększenia wydajności systemów ochrony zdrowia oraz przyśpieszania wzrostugospodarczego.

Zwracamy się zatem z apelem do Pana premiera Mateusza Morawieckiego o włączenie w skład Rady ministra zdrowia i uwzględnienie w pracach Rady również tego bardzo ważnego obszaru, jakim jest szerokopojęta ochrona zdrowia.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com